Český pohár - 3. kolo: TJ Ostrava - VK Prostějov 3:2

Ve třetím kole Českého poháru žen ve volejbale přivítá TJ Ostrava na své palubovce celek VK Prostějov. Zatímco si domácí hráčky ve druhém kole poháru poradily s Frýdkem-Místkem jasně 3:0 na sety, hosté do třetího kola prošli po vítězství nad Přerovem 3:2. Oba celky se střetly v letošní sezoně zatím dvakrát v rámci Uniqa extraligy žen. V prvním utkání zvítězil Prostějov 3:0, ve druhém 3:1. Ostrava tedy má soupeři co oplácet a bude se snažit na domácí palubovce prolomit zatím nepříznivý poměr výher/proher s Prostějovem v této sezóně.

TJ Ostrava – VK Prostějov 3:2 (25:20, 23:25, 25:17, 23:25, 18:16)

Rozhodčí: Kubinec J., Ištvanech M.
č.: 20010 dne: 25. 1. 2023 v hod.: 17:00
Počet diváků: 120

Domácí: Buvinič, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, Hadáčková, Kašparová, libero Jančová. Střídaly: Dabrowska, Výtisková, Chládková.
Hosté: Meidlová, Loff, Bajusz, Nikolova, Trnková, Silva, libero Stavinohová. Střídaly: Nováková, Smolková M., Smolková J.

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Utkání bylo jako na houpačce, ale musím říci, že dnes oba týmy hrály výborně. Škoda trošku naší nedůslednosti, třeba v koncovce druhého setu, kdy to mohlo být 2:0 a mohlo se nám hrát úplně jinak. Tie-break už je prostě o štěstí a my jsme hold byly ty šťastnější a jsem za to neskutečně ráda, protože Final four se nehraje jen tak každý den a určitě se na to těšíme a chceme dosáhnout co nejlepšího výsledku.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes fantastický zápas a skvělý výsledek proti silnému soupeři. Musím pochválit všechny hráčky za bojovnost a za to, že jsme nesložili zbraně a pořád jsme věřili v postup. I když můžeme hrát ještě lépe a důsledněji. Moc se těšíme do Teplic a zveme všechny fanoušky.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Do utkání jsme vstoupily s více chybami. Postupně jsme se soupeřem dokázaly hrát a dokázaly jsme dojít až do tie-breaku, kde to byl boj a myslím si, že to byl už opravdu hezký volejbal, bohužel jsme několik mečbolů nepoložily a soupeři stačil jeden, takže zasloužené vítězství.“
Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Bylo to velké drama a myslím si, že jsme měli využít více zkušeností, ale ten elán mladších hráček Ostravy zvítězil a pro mě je to zklamání, že jsme se nedostali dále.“

Úvod prvního setu nabídl vyrovnanou podívanou. Hosté sice vedli (8:4), Ostrava ale dokázala srovnat (9:9). Poté si Ostrava vypracovala náskok 14:10, hosté ale snížili na 14:13. Ostrava držela svůj náskok na soupeře (17:15) a do koncovky šla s náskokem čtyř bodů (20:16). Díky dvěma esům Bauerové rázem vedly domácí hráčky 22:16. Hosté sice ještě snížili, Ostrava ale v prvním setu zvítězila 25:20.
Do druhého setu vstoupily lépe hostující hráčky, které brzy vedly 4:1. Ostrava ale srovnala na 4:4, Prostějov opět odskočil na 7:4, Ostrava znovu srovnala především zásluhou Jedličkové. Poté to byly domácí hráčky, které si vypracovaly náskok (10:8, 12:9), hosté ale srovnali (121:12, 13:13), pak byla k vidění velká přetahovaná. Prostějov otočil nepříznivý stav 13:15 na 16:15, Ostrava poté otočila na 19:17. Do koncovky šly oba týmy za vyrovnaného stavu 20:20. Prostějov poté držel náskok (22:20 a 23:21), přesto však bylo srovnáno na 23:23. Prostějov ale bodoval dvakrát v řadě a set ukončila hostující blokařka Loff esem. Bylo srovnáno na 1:1.
Úvod třetí sady vyšel lépe Ostravě. Ta vedla brzy 4:1 a náskok si chvíli udržela (6:1, 7:2). Prostějovské volejbalistky ale snižovaly náskok Ostravy (9:6) a poté srovnaly na 9:9. Poté byla hra velmi vyrovnaná a žádný tým nedokázal výrazně odskočit. Větší náskok měly až domácí hráčky za stavu 18:14. Do koncovky šla Ostrava za stavu 20:16. Hosté v koncovce pak uhráli pouze bod, Ostrava zvládla set poměrem 25:17.
Ve čtvrtém setu vedl Prostějov 4:2 a 7:4, Ostravě se podařilo náskok hostů smazat a srovnat na 7:7. Od té doby domácí dotahovali svého soupeře, který vedl (10:8, 15:12, 20:17). Na 21:21 srovnávala úspěšným útokem blokařka Hadáčková, hosté ale znovu odskočili. Po útoku Skřivanové bylo znovu srovnáno na 22:22. Hosté nakonec zvládli úplná závěr setu a poslali tak utkání do tie-breaku, když zvítězily ve čtvrtém setu 25:23.
V tie-breaku se skóre přelévalo ze strany na stranu. Ostrava vedla 1:0, poté hosté 2:1, Ostrava 4:3, Prostějov 5:4. Strany se naposledy střídaly za vedení Prostějova 8:6. Prostějov poté přidal další bod, Ostrava ale otočila na 10:9. Srovnáno bylo za stavu 10:10 i 13:13. První mečbol utkání měl Prostějov za vedení 14:13. Ostrava jej ale odvrátila. Prostějov měl poté k dispozici ještě dva mečboly, Ostravě se ale oba podařilo odvrátit. Naopak první mečbol Ostravy byl proměněn a domácí hráčky tak zvítězily 18:16 a celkově v utkání 3:2 na sety. TJ Ostrava tak postupuje do Final four Chance Českého poháru žen ve volejbale.

Autor: Radek Karnufek