Český pohár žen - FINÁLE: TJ Ostrava - Královo Pole 0:3

Pro Ostravanky byl postup do finále letošního ročníku Chance Českého poháru nečekaným úspěchem a v prvním setu bylo vidět, že jsou správně „nabuzeny“. Nicméně zkušené Královo Pole uhrálo koncovku prvního setu a pak již Ostravě nedalo šanci. VK Královo Pole Brno právem obhájil zisk trofeje a pasuje se do role horkého favorita na zisk titulu i v UNIQA extralize.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 0:3 (22:25, 15:25, 15:25)

Sestavy:
Ostrava: Hadáčková, Výtisková, Buvinič, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Chládková, Jasečková, Dabrowska
Královo Pole: Kuníková, Hrušecká, Moreno Borrero, Bukovská, Koulisiani, Nikolova, libero Digrinová. Střídaly: Stojkovic, Pelikánová, Rožnovjáková, Kamasová

Ohlasy po utkání:
Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „První set dobrý, ale pak jsme začaly kupit zbytečné chyby a hrály jsme moc opatrně a to na takový tým jako je KP Brno nejde.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Možná jsme byli trochu unavený, ale musím sportovně uznat, že Brno bylo lepší, zatlačilo nás servisem. V prvním setu se nám dařila taktika hrát středem, ale jak nás odtlačili, tak to už bylo těžké.“
Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole): „Ze začátku jsme byly hodně nervózní, byly jsme favoritem a muselo to z nás spadnout. Myslím, že dnes rozhodoval servis. Dokud Ostravě šel, trápila nás, ale jakmile jsme se do servisu trefily my, bylo to už o hodně jednodušší a byly jsme nahoře.“
Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Ostrava nastoupila dobře, tlačila nás servisem a mě samotného překvapilo, že jsme byli hodně nervózní. Trochu nás překvapili, že nastoupili s Výtiskovou a celý první set nás trápili na útoku, nicméně pak se ukázala síla naše týmu. Je to asi odkaz loňské sezóny, kdy se ukázalo, že si tým v závěru setu věří a pak je silný.“

Do prvního setu letošního finále Chance Českého poháru vlétla Ostrava na obhájce z Brna jako raketa, trpělivě bránila a i díky třem chybách Brňanek se ujala vedení 8:5. Trenér Nezhoda si bere první oddechový čas a to se mu vyplácí, protože se „Kápéčku“ podařilo srovnat na 8:8. Po esu reprezentační blokařky Koulisiani se Královo Pole ujímá vedení 10:9 a hned na to po autu ostravských hráček 11:9. Ostravský trenér Pommer si bere první time out. Série obhájkyň stále trvá a rozdíl ve skóre roste, 13:9. Zatím je vidět rozdíl mezi týmy hlavně v obraně na síti. Stejně tak jako Olymp se i Ostrava zuby nehty snaží „uviset“ favorita a to se jí trpělivou obranou daří, 14:14. Dokonce jde Ostrava do vedení 15:14 a Brno si musí vybrat již druhý time outa. Po něm přichází klasické dvoustřídání na straně Brna, do hry přichází nahrávačka Pelikánová a univerzálka Rožnovjáková. Střídání Brnu vyšlo a jde do vedení 18:16. Je vidět, že Ostrava si finále užívá a srovnává na 18:18. Trenér Nezhoda vrací na hřiště základní šestku. Brno drží v tuto dobu na smeči bezchybná Bukovská. První set jde do koncovky za stavu 20:20. Eso a následný útok z ruky Nikolové posílá Brno do vedení 24:21, ale brněnský celek první setbol nevyužívá. Druhý už ano a je konec prvního setu, 25:22.
Druhý set začíná náporem Brna a hned se ujímá vedení 6:2. Ostravankám se daří na bloku a snižují na rozdíl jediného bodu, 8:7. Ostrava musí riskovat na podání, ale zatím ji to létá do autů. Nicméně ani Brnu se na servisu moc nedaří a vidíme sérii zkažených podání. Královo Pole si stále udržuje malý náskok (11:10). Bukovská pomáhá Brnu navýšit náskok esem a za stavu 13:10 si ostravský trenér bere time out. Servis vychází stále lépe obhájci trofeje a odskakuje před druhým oddechovým časem trenéra Pommera na 16:12. Na útoku bezchybné Brno zvyšuje na 21:14 a blíží se k vítězství v druhém setu. Kombinace mezi nahrávačkou Moreno Borrero a univerzálkou Nikolovou tvrdí v koncovce druhého setu „muziku“ a je tu první setbol, který smečí do debla uhrává právě brněnská nahrávačka!!!!!
Do třetího setu vstupuje Kápéčko s vědomím dvousetového náskoku a hned jde do vedení 3:0. Za stavu 6:3 pro brněnský celek musí zápas zpomalovat ostravský trenér. Historie se opakuje a Bukovská přidává další eso, Koulisiani dva bloky a Brno jde do rozhodujícího náskoku, 11:5. Druhý time out si bere trenér Pommer, ale hra Ostravy se hroutí, série Bukovské na servisu pokračuje, 15:5. Z třetího setu se stává brněnská exhibice (19:7) a Královo Pole se mílovými kroky blíží k obhajobě vítězství v Chance Českém poháru. Ke konci setu už Brňanky polevily v koncentraci, dovolují Ostravě korigovat stav na 22:12. Mečbol uhrává útokem brněnská univerzálka Nikolova a brněnské oslavy triumfu v letošním Chance Českém poháru mohou začít. Nejlepší hráčkou finálového utkání byla vyhlášena brněnská smečařka Magdalena Bukovská.

Autor: Jiří Carba