Facebook icon
YouTube icon

Volejbalistky TJ Ostrava mají po sezoně (5.4.2023)

Stříbrná medaile z Českého poháru, účast ve Vyzývacím poháru i utkání proti ukrajinskému Dnipru, brzký konec v play-off, taková byla další sezona pro tým TJ Ostrava. Ve čtvrtfinále play-off Uniqa extraligy žen svěřenkyně trenéra Pommera nestačily na soupeře z Králova Pole. Brněnský celek Ostravu přehrál jasně v sérii 3:0 na utkání, a tak hráčkám TJ ukončil sezonu.

Uplynulou sezonu hodnotil ředitel TJ Ostrava Mgr. Miloš Matula.
„Sezonu hodnotím rozpolceně. Začnu tím pozitivním a sice krásnými, dramatickými a vítěznými zápasy v Českém poháru. V derby jsme nejprve vyřadili Frýdek-Místek, poté jsme ve čtvrtfinálovém utkání vyřadili mistrovský Prostějov v tie-breaku, kde jsme dokonce odvraceli pár mečbolů. Ve Final four v Teplicích jsme pak vyřadili Olymp, i když jsme v tie-breaku prohrávali 7:11 a 11:13. Přesto jsme 15:13 zvítězili. Prohra ve finále sice mrzí, nicméně druhé místo je pro nás obrovský úspěch.“ 

Negativně naopak ředitel TJ Ostrava hodnotil umístění v extralize, a hlavně výkony ve třetí části. 
„My jsme tam porazili jen Přerov a pak jsme osmkrát prohráli“, zdůrazňuje Matula a dodává: „Po dvaceti kolech jsme drželi šestou příčku s 31 body, nad námi byly Šelmy se stejným počtem bodů, dále Olomouc se 34 body a KP s 35. Domníval jsem se, že se porveme o 4. místo. Opak byl ale pravdou, a nakonec nám všichni odskočili o 12-14 bodů. Předstihl nás i Olymp o propastných 13 bodů, který na nás ztrácel 4 body po druhé části.“ 

Je pravdou, že Olymp měl před play-off fazónu a kráčel tabulkou vzhůru. Nakonec šla tedy Ostrava do vyřazovacích bojů ze sedmé pozice a v play-off dostala asi nejtěžšího soupeře KP Brno. To naopak od 1.12. neprohrálo ani jeden zápas v lize ani Českém poháru.
„Bohužel play-off nevyburcovalo naše hráčky k lepším výkonům a vypadli jsme hned po třech zápasech bez zisku setu“, konstatuje Matula.

Jak hodnotíte práci hlavního trenéra Zdeňka Pommera? 
„Kdybych s ním nebyl spokojený, tak tady není už 11 let. Pozvedl náš extraligový tým na velmi dobrou úroveň, získal s ním 2 extraligové medaile, 2x nám boje překazil covid, 3 x jsme byli čtvrtí. Letošní sezóna se také nevyvíjela špatně, ale „zkrat“ ve třetí části výrazně ovlivnil hodnocení sezony. Jsme „jen“ lidé a děláme chyby. Důležité je se z nich poučit. Letos nám nevyšlo angažování cizinek na smečařských postech, na čemž jsem se podílel i já. My si chyby umíme přiznat, už dříve jsme si danou záležitost zanalyzovali a rozhodli se, že se budeme výrazněji zaměřovat na české hráčky. Pevně věřím, že se to projeví už v příštím ročníku. Kladně musím hodnotit zařazování našich „mláďat“ do základní sestavy, vždyť polovina kádru je mladší 19 let. Nechci, aby vyznělo, že za vše mohou cizinky, ale jsou brány do týmu jako tahounky, a to bohužel nebyly. Asi ještě pořád nemůžeme chtít po mladých hráčkách, aby se hned staly vůdčími typy, k tomu se musí člověk dopracovat.“

Jaké jsou cíle klubu na nadcházející období? 
„Je to každoročně se opakující práce. Vybudovat konkurenceschopný kádr na další rok. Pompe hráčky sleduje dlouhodobě, pravidelně přichází s návrhy a řešíme možnosti, jak danou osobu získat pro TJ Ostrava. Rozhodně ale nikdy nepůjdeme formou přeplácení hráček. Snažíme se nabídnout „rodinnou“ atmosféru klubu“.

Takže budování kádru a shánění posil je především trenérova práce? Nebo spolu případná jména diskutujete? 
„Pompe si hráčky vybírá, aby zapadaly do jeho představ o fungování týmu. Když já se dozvím informaci, že jde některá hráčka studovat do Ostravy nebo za prací, tak trenéra samozřejmě informuji. Pak si sedneme a probíráme varianty a v neposlední řadě i finanční možnosti klubu.“

Které hráčky z letošního kádru budou stavebními kameny pro sezonu nadcházející? 
„Je to kolektivní sport, tak nechci nikoho přehnaně vyzdvihovat, ale jedno jméno řeknu, a to je Sandra Skřivanová. A pevně věřím, že se k ní přidají další“

Závěrem se ještě pojďme ohlédnout za letošním Challenge cupem. Jak náročné je pro ředitele realizovat zahraniční utkání? Jak důležité je pro hráčky střetnout se s takovými týmy?
„Letos jsme v Challenge cupu nedopadli valně, bohužel musíme sportovně uznat, že Rapid Bukurešť byl výrazně lepší, ale beru to tak, že poznávat jiné týmy a styly hry je pro naše hráčky přínosné. Organizačně zvládnout zahraniční zápasy není takový problém, spíš mě trápí finanční aspekt. Podpora svazu se ponížila a když los přidělí soupeře ze vzdálenější destinace, kde se musí využít letecká přeprava a CEV nominuje rozhodčí z Izraele a z Kréty, kdy pořádající klub musí hradit veškeré náklady na letenky, ubytování, stravu a odměnu rozhodčích, tak náklady zbytečně neúměrně rostou.“ 

Autor: Radek Karnufek