Český pohár žen - 3. kolo: TJ Ostrava - PVK Olymp Praha 3:2

Ve čtvrtfinále Českého poháru žen přivítala Ostrava družstvo z Prahy. S Olympem svedla před svátky v extralize dramatickou bitvu, kterou rozhodla ve svůj prospěch až v tie-breaku a také v tomto zápase se rozhodlo o vítězi až ve zkráceném setu. Ostrava vede v sérii 1:0 a o postupujícím rozhodne odvetné utkání ve středu 15. 1. v Praze.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 3:2 (25:21, 25:23, 16:25, 19:25, 15:10)

Rozhodčí: Kubinec J., Velinov E.
dne: 8.1.2020 v hod.: 18:00 hod
Počet diváků: 210

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Zemanová, Kašparová, Kojdová, Kalusková Wanczyk, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Pospíšilová, Žolnerčíková, Žarnovická, Nečasová.
Hosté: Denisova, Purchartová, Kalhousová, Staňková, Šimáňová, Smutná, libero: Pešková. Střídaly: Fomenková, Bartošová, Komárková.

Vyjádření:
Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Škoda, že jsme dobře rozehraný zápas nechaly dojít do tie-breaku. Pro náš pocit je to ale důležité vítězství.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme byli úspěšnějším týmem na bloku a na útoku. Po 2. setu jsme ubrali na důrazu ve všech činnostech a toho se musíme v odvetě vyvarovat. Děkujeme divákům a přijeďte nás podpořit do Prahy.“
Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Myslím, že náš dnešní výkon byl dobrý. Škoda prvních dvou neuhraných koncovek. Ve 3. a 4. setu jsme se dokázaly zvednout a porazit Ostravu. Bohužel v tie-breaku nám nevyšla koncovka, především na přihrávce a poté i v útoku.“
Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Vyrovnané utkání, kdy jsme promarnili koncovku 1. Setu z vedení 21:18 a nechali soupeře získat 7 bodů v řadě. Musím ocenit bojovnost našeho kolektivu. Nesložili jsme zbraně a dokázali srovnat na 2:2. Ale v tie-breaku jsme za stavu 10:9 neproměnili smeč z pipe a od té doby jsme nebyli schopni bodovat. Nicméně 2 uhrané sety nám dávají šanci v odvetě uspět.“

Popis utkání:
Úvod 1. setu se lépe vydařil hostům. Až do stavu 8:10 si udržovali 1 – 2 bodový náskok. Následně se Ostravankám podařilo dotáhnout a dostat se do vedení (13:10,16:12). Za tohoto stavu si vyžádal trenér hostů oddechový čas a jeho svěřenky dokázaly náskok domácích snížit (16:14). Také domácí kouč se pokusil svůj tým zklidnit timem, ale to se mu nepodařilo. Hráčky Olympu naopak šly opět do vedení (16:18) a nezastavil je ani další time trenéra Pommera. Hostující tým si však nepohlídal koncovku a domácí nepovolili soupeři od stavu 18:21 ani jeden bod. Při servisu Zemanové uhráli domácí i díky zlepšené obraně 7 bodů v řadě a první set si připsali na své konto.
Také na počátku 2. setu měli hosté lepší bodovou bilanci. Ostravanky však dokázaly jejich 1 – 3 bodové vedení stáhnout na stav 12:12. A pak odskočit o další 3 body na 15:12. Time hostů nepřinesl kýžený efekt a Ostravanky svůj náskok dále držely a navýšily až 18:13. V další hře se oba týmy dopouštěly řady chyb (18:17, 22:17, 23:19, 23:23), ale poslední dva míče patřily Ostravankám.
Ve 3. setu hosté nesložili zbraně a od začátku získávali náskok (7:11, 9:17, 10:20) a set s přehledem dotáhli do vítězného konce.
Podobně vypadal i 4. set (6:10, 8:12) a i když ze stavu 11:13 dokázali domácí otočit na 14:13, bylo to jen chvilkové vzepětí a od té doby získali hráčky Ostravy jen 5 bodů a hosté 12, a šlo se do zkrácené hry.
V té byla hra naprosto vyrovnaná do stavu 5:5. První odskočení domácích na 8:5. Hosté získali svým důrazem 4 body v řadě (8:9). Za stavu 9:10 si vzal time trenér Pommer a jakoby nalil svým svěřenkyním živou vodu a od té doby byl na palubovce jen jeden tým, který získal 6 bodů v řadě a tím i celý zápas.

Autor: Miloš Matula