CEV Volleyball Challenge Cup 2022: TJ OSTRAVA (CZE) - Panathinaikos AC ATHENS (GRE) 3:2

Před 14 dny přehrála Ostrava švýcarský Schaffhausen po výsledcích 2:3 a 3:0 a nyní nastává konfrontace s řeckým klubem z Atén. Soupeřky mají ve svém kádru bývalou reprezentantku Nizozemí a další tři cizinky. Úkolem domácích bylo nezaleknout se soupeře se slavným jménem, byť tedy známým hlavně z fotbalu a basketbalu, a to se podařilo. Do odvety, která se hraje v Aténách hned za týden, ve středu 24. 11. od 20.00 hod. vstoupí Ostrava v menší výhodě.

TJ OSTRAVA - PANATHINAIKOS AC ATHENS  3:2 (28:26, 25:23, 18:25, 18:25, 15:11)

Rozhodčí: JANIK Tomasz (POL),  MILIĆ Bosko (AUT)
Počet diváků: 250

Domácí: ZEMANOVÁ, POSPÍŠILOVÁ, ŠTRBOVÁ, JEDLIČKOVÁ, KOTLABOVÁ, NEČIPORUKA, libera: JANČOVÁ, KULDANOVÁ. Střídaly: JASEČKOVÁ, KAŠPAROVÁ, CHLÁDKOVÁ, BAUEROVÁ
Hosté: PAPAFOTIOU, GROTHUES (NED), CHATZIEFSTRATIADOU, STEPANENKO (AZE), CHANTAVA, CROSS (CAN) libera: ROGKA, XINTARA. Střídaly: KONSTANTINOU (CYP), PAPASTERGIOU, METAXA, KARAGKOUNI

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Před zápasem jsme očekávaly dlouhý a vyrovnaný zápas a náš předpoklad se potvrdil. Jsem ráda za úspěšný konec, škoda, že to nebylo za tři body. U nich se budeme muset pobít. Chceme poděkovat divákům za obrovskou podporu a skvělou atmosféru. Předvedly jsme obrovsky bojovný výkon. “
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Skvělý zápas před skvělým domácím publikem. Dobře jsme ubránili Atény v prvních dvou koncovkách. Pak jsme trochu polevili především na servisu a soupeř se „rozčapal“. V tie-breaku jsme ovšem čapali my, agresivní hrou jsme soupeře zatlačili. Do Atén pojedeme loupit a bojovat o každý balon. “
Evangelia Chantava (kapitánka AC Athens): „Soupeř nás v prvních dvou setech dobře tlačil na servisu, což nám neumožnilo se dostat do hry a hlavně díky tomu první dva sety domácí získali. V následujících dvou setech jsme byly schopné se na servisu a v obraně hodně zlepšit, čímž Ostravu zatlačily a to nám umožnilo utkání srovnat. V tie-breaku se pak domácím podařilo získat prvních pár bodů, což nás dostalo trochu pod tlak a nedokázaly jsme se z toho po celý zbytek setu vymanit. Myslím, že Ostrava byla o trochu lepší a vyhrála zaslouženě, ale moc se těšíme na odvetu a věřím, že to dokážeme otočit.“
Apostolos Oikonomou (trenér AC Athens): „Nejprve bych chtěl pogratulovat Ostravě k vítězství. V prvních dvou setech jsme nebyli dost dobří na podání a v obraně. Ostrava taky ukázala lepší psychickou odolnost v klíčových momentech. V dalších dvou setech jsme udělali nějaké taktické změny a taky jsme se hodně zlepšili na podání i v obraně a to nám umožnilo ty sety získat poměrně jasně. V tie-breaku byl rozhodující faktor asi opět vetší klid a psychická síla Ostravy. Byl to skvělý zápas a věřím, že jestli do odvety zvládneme zlepšit pár detailů, tak nakonec dokážeme postoupit.

První set byl po většinu času velmi vyrovnaný, oba soupeři se střídavě přetahovali o vedení a nikomu se v první polovině nepodařilo odskočit na více než 2 body. Prví 3bodové vedení získala Ostrava při stavu 16:13, ale po oddechovém času Atény dokázaly okamžitě srovnat na 16:16. Po time outu domácích se pak opět podařilo odskočit na 20:17, což přinutilo k vybrání druhého oddechové času pro změnu hosty a to také přineslo dotažení skoré na 21:20 (TO Ostrava). Poté začal vyrovnaný boj o zisk prvního setu, kdy měly první setbol Ostravanky, vzápětí tutéž výhodu nevyužily Řekyně a třetí setbol už přinesl výhru domácích.
Druhý set byl ještě vyrovnanější, kdy rozdíl až do stavu 10:12 byl vždy jednobodový. Poté hosté několikrát odskočili na 2bodové vedení, nicméně domluva trenéra Pommera při oddechovém čase pomohla a naopak hosté si museli vzít oddechový čas za stavu 17:15. Ihned následovala 3bodová série Atén (TO Ostrava 17:18). Za pár chvil se opět skoré přesypalo (TO Atény 21:20) a následovalo několik předlouhých výměn, kdy se hráčky v poli překonávaly. K prvnímu setbolu se opět dostaly hráčky Ostravy a po neuvěřitelně vybraných míčích nakonec Štrbová smečí druhý set ukončila.
Ve třetím set Atéňanky donutily trenéra Pommera vzít si oddechový čas už a stavu 5:7 po tříbodové sérii, kdy si při servisu Stepanenky hosté pomohli třemi prasátky a odskočili až na 5:9. Za stavu 7:11 si kouč domácích opět vzal oddechový čas, rady na chvíli zabraly a dokonce postupně domácí otočili až na 14:13 a během tohoto úseku hry si vybral trenér hostů oba time-outy. I zde rady pomohly a to ještě výrazněji. Po smeči a 4 blocích po sobě otočili stav na 14:18, kdy na servisu byla hostující Holanďanka Grothues a odešla z čáry podání až za stavu 14:20 a Atény už si pak koncovku s přehledem pohlídaly.
Hostující tým pokračoval v náporu i ve 4. setu, kdy hned v první třetině odskočili na 6:10 a byť se domácí několikrát dotáhli na 2bodový rozdíl (9:11, 9:13, 11:15, 13:15), tak po dalších úspěšných blocích Atén bylo skoré za chvíli 14:20 a hosté si už závěr setu opět v pohodě pohlídali.
Tie-break začal esem Pospíšilové a pokračoval za chvíli esem Kotlabové (3:1). Dvoubodový rozdíl vydržel až do změny stran (8:6). Pak blokem Ostrava získala další bod a donutila trenéra hostů vzít si time (9:6). Po chvíli přišlo další eso Štrbové a trenér hostů si vzal druhý time (11:7). K mečbolu se Ostrava dostala za stavu 14:9, a byť hosté ještě zabojovali a 2 mečboly odvrátili, třetí už byl konečný a vypukla obrovská radost Ostravské haly.