CEV Volleyball Challenge Cup 2022: VC Kanti Schaffhausen (SUI) - TJ Ostrava (CZE) 3:2

Hráčky TJ Ostrava si další účast v pohárové Evropě vybojovaly 5. místem v loňské předčasně ukončené extraligové sezóně. Los nám přiřadil švýcarský tým ze 40 tisícového města u německých hranic, asi tisíc kilometrů od Ostravy. Utkání bylo naplánováno na 28. října, tedy v den státního svátku vzniku samostatného Československa. Odveta v domácím prostředí se pak odehraje ve středu 3. listopadu od 18.00 ve sportovní hale na Varenské. Družstvo Schauffhausenu se dlouhodobě pohybuje ve špičce švýcarské ligy a ve svém kádru má dvě Němky, jednu Američanku, Rakušanku, Srbku a také dvě Češky, reprezentantku Evu Svobodovou a Kateřinu Holáskovou, která má také reprezentační zkušenost a navíc je ve švýcarském týmu kapitánkou, protože je zde už od roku 2015.
Celý zápas byl neskutečně vyrovnaný, o čemž svědčí skóre jednotlivých setů, i počet neproměněných setbolů a mečbolů. Je to ta nejlepší pozvánka pro ostravské volejbalové fanoušky, aby dokázali v odvetě vyburcovat domácí tým k postupu.

VC Kanti SCHAFFHAUSEN - TJ OSTRAVA 3:2 (24,-24,25,-23,15)

Rozhodčí: ZYBER Markus (GER), PETSCHE Markus (AUT)
Počet diváků: 600

Domácí: Deisl (Aut), Svobodová, Holásková, Ubavic (Srb), Perkovac, Silge (Ger), libero Habegger. Střídaly: Jatzko (Ger), Corbach, Guyer,
Hosté: Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Kašparová

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Všechny sety byly o 2 body, takže volejbalová válka. Sice se nám nepovedlo pár věcí, ale ukradly jsme domácím bod. Doma to musíme urvat“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Každý, kdo si přečte výsledek a sety, pochopí, že to byla bitva.  Kdy v koncovkách, především našich prohraných setů, nám chyběla větší odvaha i malinko štěstí. Naopak bojovně jsme sehráli 4. set a především jeho koncovku. Vlastními chybami jsme nedotáhli dobře rozjetý tie-break. V domácím zápase musíme eliminovat vlastní chyby. Těšíme se na naše báječné fanoušky, díky kterým věříme, že bude taktéž výborná atmosféra, jako zde ve Schaffhausenu.“
Kateřina Holásková (kapitánka VC Kanti Schauffhausen): „Hrál se pěkný volejbal s kolektivním pojetím. Na naší straně jsme předvedly zbytečné nevynucené chyby. Ve Švýcarské lize jsme jeden z nejlépe blokujících týmů, což se potvrdilo. Na druhé straně jsme byly překvapeny, když i nás soupeř často zablokuje.“

Do utkání lépe vstoupilo domácí družstvo a už za stavu 9:6 donutilo českého trenéra Pommera k vybrání prvního oddechového času. Domluva částečně zabrala a Ostravanky postupně snížily až na 17:16. Po dalších dvou zaváháních si ostravský kouč opět vyžádal time-out (19:16). Rozdíl 3 bodů trval až do skóre 21:18, kdy se podařilo snížit hostujícímu družstvu na 21:20, což tentokrát donutilo domácího kouče Neubauera vzít si první oddechový čas. V tu chvíli začala přetahovaná o každý bod. Domácí odskočili na 23:21. Po neskutečně dlouhé výměně to bylo 23:22 a opět si musel vzít time trenér domácích. Ostravanky výměna nabudila a dokonce se dostaly k setbolu (23:24). Ale „Švýcarky“ (na palubovce byly v té době 2 s touto národností) tříbodová série hostů nezlomila a oplatily stejnou mincí a tím pádem získaly set v poměru 26:24.
Druhý set začal pro hosty ještě hůře než první (4:0, 8:2), následný oddechový čas vlil novou energii do Ostravanek, kterým se podařilo snížit na 8:6 (time-out domácích) a postupně dorovnat na 12:12. Přetahované nebyl konec (17:13, 18:15, 18:18, 21:19, 23:23). Za vyrovnaného stavu Ostrava opět získal první setbol, a i když ho opět neproměnila, tak druhý už ano a tím získala set v poměru 24:26.
Ve třetím setu nikdo neodskočil na větší rozdíl než 3 bodů, až do stavu 16:12, kdy si Zděněk Pommer vzal oddechový čas, aby zastavil nápor domácích. To se mu zdárně povedlo (16:15, 18:18, 21:22). Pak ovšem sérií 3 bodů se dostali ke dvěma setbolům domácí, ale oba dva báječně bojující Ostravanky odvrátily, a dokonce se i ony dostaly k setbolu. Bohužel stejně jako v prvním setu tříbodová série domácích ukončila set 27:25.
Volejbal gradoval ve čtvrtém setu, který byl obrovsky vyrovnaný a kdy se oba týmy střídaly ve vedení maximálně o 1 bod až do stavu 21:23, pak už Ostrava doztrátovala a šlo se do tie-breaku při konečném stavu setu 23:25.
Do zkrácené hry vstoupila Ostrava výborně (0:3, 1:4) a měla „nabito“ i na větší náskok, ale vlastními hloupými chybami se o vedení připravila a přinutila trenéra Pommera vzít si time (6:5). Rady pomohly a strany se měnily za stavu 6:8. Ani to domácí nezlomilo a skóre otočili (7:9, 9:9, 9:10, 11:10, 13:11). A i když Ostravanky zdaleka nesložily zbraně a vyrovnaly na 13:13 a pak ještě odvrátily 2 mečboly, ale třetí po dlouhé výměně už se štěstím domácí proměnili a tím získaly jak třetí lichý set, tak i celý zápas.