Extraliga žen - 11. kolo: TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek NIBE 3:2

V severomoravském derby by měl být favorit jasný. Hrál třetí tým tabulky s osmým. Navíc v letošní sezóně vyhrála Ostrava ve Frýdku-Místu dva zápasy, jak v extralize, tak v poháru shodně 3:0. Ale studená sprcha přišla v odvetě Českého poháru, kdy Ostravanky doma podlehly stejně 3:0 a postup zachraňovaly až ve zlatém setu. Domácí se sice z varování neponaučili, ale překvapení se nakonec nekonalo.

TJ Ostrava - TJ Sokol Frýdek-Místek NIBE 3:2 (26:28, 17:25, 25:14, 25:22, 15:10)

Rozhodčí: Horký P./Duda D.
Počet diváků: 205

Domácí: Čuboňová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Součková, libero: Červenková. Střídaly: Diatková, Kvapilová, Faltínová, Valková.
Hosté: Holišová, Mitrega, Uhrová, Štrbová, Jurčíková, Pavelková, libero: Radivojevičová. Střídala: Vašinová I.

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Zápas jsme nezahájily dobře, pak jsme se zvedly a díky výkonu Kláry Faltínové. Měla premiéru a zvládla ji velice dobře. Důležitá byla koncovka 4. setu.  Jsme rády za dva body. Frýdek-Místek hrál velice dobře v poli i v obraně na síti.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnešní zápas se pro nás vůbec nevyvíjel dobře, ale pomohli nám sobíci, losíci, pan Perník, sněhuláci, polární lišky, lední medvědi, tučňáci a především Klára Faltínová!!!“

Kateřina Holišová (kapitánka TJ Sokol Frýdek Místek): „První dva sety to byl z naší strany hodně bojovný výkon a vycházelo nám skoro vše. Další dva sety Ostrava přitlačila na servisu a my jsme se naopak položily a kupily jsme více chyb.“
Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek Místek): „Soupeře jsme zaskočili a tlačili ho podáním, tím jsme dostali soupeře z rytmu hry, což nám vycházelo první dva sety. Od 3. Setu naopak domácí přitlačili na servisu a nám se hra rozpadla až do konce utkání. Chválím družstvo za bojovnost.“

Po utrápeném výkonu v Českém poháru nastoupily hráčky Ostravy k zápasu s Frýdkem-Místkem s respektem a na jejich výkonu to bylo znát. V prvním setu si hosté udržovali 2 – 3 bodové vedení do stavu 13:15. Druhý technický time už zastihl ve vedení domácí (16:15). Poté se hráčkám TJ Ostrava podařilo získat nad soupeřkami mírnou převahu (17:15, 19:16). Frýdečankám nepomohl ani time, který si za tohoto stavu vzal trenér Tůma (20:17, 20:19, 22:19). Hosté se nevzdali a získali 3 body v řadě na svou stranu (22:22) a set spěl do dramatické koncovky, v níž si nejdříve vypracovaly 2 setboly domácí (24:22), které nevyužily a tak byly nakonec úspěšnější hráčky Frýdku-Místku (24:25, 25:26, 26:26, 26:28).

Ve druhém setu trenér Pommer částečně přeházel sestavu (Zedníková smeč, Diatková účko, Valková náhra) a vypadalo to, že změna bude účinná. Domácí vedli (10:7, 11:8). Za tohoto stavu nastal při servisu hostující Pavelkové totální výpadek a ziskem 8 bodů otočili na 11:16. Zisk setu si pak volejbalistky z Frýdku-Místku už nenechaly uniknout (12:19, 15:19, 15:21, 16:22).

Ve 3. setu opět domácí trenér pozměnil sestavu: Faltínová smeč, Zedníková zpět na účko. Domácí od začátku získávali náskok (8:6, 12:8, 16:11, 18:12) a tentokrát set s přehledem získali.

4. set byl podobný předešlému setu (8:4, 11:8, 16:12, 18:13), pak se Ostravanky zalekly hladkého průběhu a Frýdek se nadechl ke zvratu (18:16, 21:19, 22:20) a dokázal vyrovnat na 22:22, ale poslední 3 body uhráli dobrou obranou domácí.

Tie-break začaly lépe Sokolky (1:3, 3:5) ale pak se podařilo 4 body při servisu Nachmilnerové otočit na 7:5. Změna stran nastala za stavu 8:6 a domácí navyšovali až do konce své vedení a zápas dovedli do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula.