Extraliga žen - 16. kolo: TJ Ostrava - PVK Olymp Praha 3:2

V posledním mistrovském zápasu roku 2019 se představilo v Ostravě družstvo Olympu Praha, které mělo za sebou velký středeční boj o postup do osmifinále Challenge cupu bohužel s prohrou ve zlatém setu. Diváci viděli, že změna prostředí, míčů i dlouhé cestování se na hostujících hráčkách výrazně neprojevilo a hosté podlehli až v tie breaku.
Výtěžek ze vstupného, prodeje vánočního cukroví a diváckých soutěží bude věnován pozůstalé dvanáctileté Lucii, pro kterou obětoval svůj život její otec, při hrůzném střílení v ostravské Fakultní nemocnici.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 3:2 (25:22, 22:25, 21:25, 25:15, 15:9)

Rozhodčí: Kubinec J., Možnár M
Počet diváků: 330
č.: 79 dne: 20. 12. 2019 v hod.: 18:00

Domácí: Zemanová, Pospíšilová, Kojdová, Kalusková, Faltínová, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Wanczyk, Nečasová, Adamčíková.
Hosté: Komárková, Šimáňová, Ovečková, Denysova, Purchartová, Staňková, libero: Pešková. Střídaly: Fomenková, Černá, Kalhousová, Bartošová.

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Dnes chci hrozně moc poděkovat všem fanouškům za skvělou atmosféru na tomto i ostatních zápasech po celý rok. Dále velké díky patří všem, kteří se o nás starají a nakonec celému týmu za odvedenou práci a důležité 2 body. Hezké svátky.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes důležité vítězství, které jsme si vybojovali jako tým. V prohraných setech jsme byli nedůslední v mezihře a počapaném balónu. Děkujeme fanouškům za skvělou atmosféru a přeji všem hezké Vánoce.“
Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Bez komentáře.“
Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Vezeme si do Prahy bod a dva si tady nechali rozhodčí.“

Domácí začali utkání s nasazením (2:0), vedení však dlouho neudrželi, vlastními chybami umožnili soupeři dostat se do náskoku 2:6. Za tohoto stavu si trenér domácích vzal oddechový čas, ale po něm došlo pouze ke korekci vedení hostů (5:6, 7:9). Teprve pak se hráčkám Ostravy podařilo dotáhnout (9:9). Následující vývoj setu byl jako na houpačce (9:10, 12:10, 12:14, 14:14, 14:16, 17:17). Do koncovky vstoupily jako vedoucí tým hráčky Olympu (20:22), ale svůj náskok nedokázaly zužitkovat a ze zisku setu se radovaly domácí hráčky i za přispění dobrého podání Zemanové.
Úvod 2. setu zvládly lépe hráčky Olympu. (0:3, 2:6, 5:10). Domácí hráčky tahaly stále za kratší provaz a pouze dotahovaly náskok soupeřek (11:17, 14:17, 15:21). Pražanky za celý set nepustily hráčky TJ Ostrava do svého tempa a set zakončily vítězstvím (18:21, 19:23, 22:25).
Třetí set probíhal ve znamení boje o každý míč, žádnému z týmu se nepodařilo odskočit na více než 2 body. Následně se hostům podařilo získat několik bodů v řadě (11:15, 14:18, 16:20). Rovněž v koncovce se podařilo lépe zkoncentrovat hráčkám Olympu a dotáhly i tento set do vítězného konce (20:23, 21:25).
Ve 4. setu trenér domácích výrazně obměnil sestavu. Na účko poslal Wanczyk, na náhru Kašparovou a Faltínovou přesunul na smeč. Tím zcela změnil vývoj utkání, a byť Pražanky sice opět lépe začaly (0:3), domácí hráčky chytily druhý dech a vývoj setu obrátily ve svůj prospěch (9:8). I díky šňůře dobrých servisů Kašparové se Ostravanky vrátily do zápasu (17:8). Ani pokusy trenéra Mitáče o prostřídání téměř všech hráček nevedly k úspěchu a Ostrava dotáhla set k hladkému vítězství 25:15.
Zápas vyústil do dramatické zkrácené sady, která se v úvodu velice vyrovnaná. Pak se však domácím při servisu Kaluskové podařilo jít do vedení 8:5, soupeř ještě dokázal korigovat na 8:7. Ale další bodová šňůra při servisu Wanczyk byla pro soupeře smrtelná (12:7) a Ostravanky zaslouženě vyhrály.

Autor: Miloš Matula