Extraliga žen - 2. kolo: TJ Ostrava - VK Prostějov 3:1

V druhém kole UNIQA volejbalové extraligy žen přivítala Ostrava družstvo Prostějova. Domácí hráčky se poprvé představily před svým publikem. Oba celky v prvním utkání nové sezony zvítězily. Prostějovské volejbalistky porazily za tři body Šternberk, Ostrava udolala v pětisetové bitvě KP Brno a brala dva body. Začátek utkání provázela nervozita obou týmů. Po prvních dvou setech bylo utkání vyrovnané 1:1 na sety. Domácí hráčky však zvládly velmi dramatickou koncovku třetího setu a ujaly se vedení v utkání 2:1. Ve čtvrtém setu byly volejbalistky TJ Ostrava lepším týmem a celkově v ukání zvítězily poměrem 3:1 na sety.

TJ Ostrava – VK Prostějov 3:1 (25:21, 22:25, 31:29, 25:16)

Rozhodčí: Vachutka M., Grabovský Z.
Počet diváků: 80

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, libero Jančová. Střídaly: Bauerová, Jasečková, Kašparová, Fukalová
Hosté: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Loff da Silva, Bajusz, libero Stavinohová. Střídaly: Smolková, Kožušková, Beránková

Ohlasy po utkání:
Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda, že jsme to doma zvládly, přece jen to bylo poprvé před diváky po velmi dlouhé době. Jsme rády za podporu a jsme rády, že jsme zvládly ty koncovky.“
Filip Hanák (trenér TJ Ostrava): „Jsme rádi, že jsme se dočkali před naplněnou halou prvního domácího zápasu, který jsme si zpočátku užívali trošku nervózně, ale opadlo to. Nervozita v průběhu zápasu byla vidět téměř u každého míče, ale zvládli jsme koncovku třetího setu, což hodně rozhodlo. Soupeř polevil, a i když se poté ještě nadechl ve čtvrtém setu, dokázali jsme si to uhrát naší euforií a nasazením a jsem rád za tři body.“
Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Věděly jsme, že tady budeme hrát těžký zápas. V prvním setu jsme byly hrozně nervózní, prohrály jsme si koncovku, v druhém setu jsme zabraly, zatlačily jsme Ostravu na servisu a podařilo se nám vyhrát druhý set. Bohužel ve třetím setu to byla bitva, kterou jsme prohrály stavem 29:31 a to nás asi srazilo na kolena a prohrály jsme nakonec 3:1.“
Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Domácí tým po vyhraném třetím setu byl jasně lepší, rozdíl mezi oběma družstvy byl především v útoku.“

Popis utkání:
První set začal lépe pro domácí celek, který zahájil utkání přímým bodem z podání, o který se postarala Elen Jedličková. Hostující hráčky ale nechtěly nechat Ostravu příliš odskočit (6:4). Za stavu 9:7 pro Ostravu se domácím hráčkám podařilo zvládnout dlouhou a vypjatou výměnu. První oddechový čas v utkání bral trenér hostů pan Miroslav Čada za stavu 11:7 pro Ostravu. Následovalo pak vyrovnání na 12:12, po němž si vzal první oddechový čas trenér domácích Filip Hanák. Do koncovky šly oba týmy za stavu 20:20. Ostrava pak dokázala zapsat čtyři body v řadě. I přesto, že hráčky Prostějova odmítly ukončení prvního setu a snížily na 24:21, Ostrava už koncovku první sady nepustila a zvítězila v ní 25:21.
Druhý set začal lépe hostující celek. Prostějovská děvčata vedla (6:2, 12:9, 13:11) a dokázala udržet svůj náskok na domácí hráčky (21:17). Nakonec toto vedení hostující Prostějov udržel a v setu zvítězil 25:22, čímž vyrovnali stav utkání na 1:1.
Úvod třetí sady patřil Anně Pospíšilové, která začala dvěma přímými body z podání. I když Ostrava vedla 5:2, pral se Prostějov o každý míč a ujal se vedení 6:5, později 11:7. Domácí volejbalistky dokázaly srovnat stav nejprve na 11:11, později na 15:15, 18:18 a vyrované skóre viděli diváci v hale i za stavu 25:25. Drama přinesl závěr setu, v němž se bojovalo o každý míč. Ostrava dokázala odvrátit hned čtyři setboly a nakonec zvítězila 31:29.
Začátek čtvrtého setu byl vyrovnaný (3:3), brzy však domácí tým odskočil (11:8, 16:10, 20:14). Ani dva oddechové časy hostů (za stavu 11:8 a 13:8 pro Ostravu) nepřinesly velké změny ve hře hostujících děvčat. Domácí volejbalistky už nenechaly hostující celek utkání výrazně zdramatizovat. Po výhře 25:16 ve čtvrtém setu bylo o vítězi utkání rozhodnuto. Ostrava zvítězila poměrem 3:1 na sety.

Autor: Radek Karnufek