Extraliga žen - 26. kolo: TJ Ostrava - VK Dukla Liberec 3:1

Tři kola před koncem nadstavbové části volejbalové UNIQA extraligy žen se v přímém souboji o konečné třetí místo před play-off utkaly družstva Ostravy a Liberce. Lepší výchozí pozici měl Liberec, který zatím získal o dva body více. To se mohlo dnešním zápasem otočit ve prospěch domácích nebo mohli hosté potvrdit svoji pozici. Nakonec platila první varianta a domácí se mohli radovat z vítězství za tři body. Důležité utkání se odehrálo před překvapivě slabou návštěvou, ale skalní fanoušci vytvořili i tak skvělou atmosféru.

TJ Ostrava - VK Dukla Liberec 3:1 (25:18, 26:24, 22:25, 25:20)

Domácí: Makauskaite, Nachmilnerová, Valková, Kojdová, Zemanová, Diatková, libero: Chevalierová. Střídaly: Čuboňová, Šípová, Žolnerčíková, Sedláčková.
Hosté: Mikšíková, Kohoutová, Staňková, Krišková, Holubcová, Delabarre, libero: Dostálová. Střídaly: Vaňková, Nečasová, Veselá, Gáliková.

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Byl to zápas plný zvratů, ale svojí bojovností a týmovým výkonem jsme zápas v důležitých chvílích zvrátily na naši stranu. Děkujeme divákům za úžasnou atmosféru.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V klíčových momentech dnešního utkání jsme byli agresivnějším týmem, a to dnes rozhodlo. Důležité utkání, které nás musí motivovat do dalších dvou zápasů nadstavbové části. Škoda ztráty 3. setu, kdy jsme výborně dotáhli bodovou ztrátu. Pochvala tedy celému týmu a vše nej k MDŽ.“
Laura Holubcová (kapitánka Dukla Liberec): „V dnešním zápase jsme nesplnily, co jsme chtěly. Ostrava hrála dobře, my jsme se jim na kůlech nemohly rovnat. “
Libor Gálik (trenér Dukla Liberec): „Gratuluji Ostravě k důležitému vítězství. My jsme odehráli dobré utkání. V každém setu jsme to mohli vzít do svých rukou, ale vždy jsme udělali chyby a nedotáhli bodové míče, v tomto byla Ostrava silnější.“

Od prvních míčů zápasu bylo zřejmé, že Liberec nehodlá Ostravě přenechat 3. místo v tabulce lacino. Hosté brzy vedli 1:5 a domácí kouč se pokusil pozastavit nápor libereckých volejbalistek timem. Po něm se domácím skutečně podařilo získat 2 body (3:5). Liberečanky pak uhrály ještě 6 bod a po něm následovala 4 bodová šňůra Ostravy na 7:6. Na to se oba týmy přetahovaly o vedení (7:8, 8:9). Když se Ostravankám podařilo odskočit na 12:9, liberecký kouč si vyžádal time, jehož výsledkem bylo snížení pouze na 12:10. Pak ovšem ostravské hráčky získaly několik bodů v řadě (15:10, 16:11). Hosté se snažili dotáhnout (16:14), ale domácí se svého náskoku nechtěli vzdát (17:14, 18:16). V koncovce se opět trenér Gálik pokusil zvrátit vývoj setu timem za stavu 20:17, ale Ostrava povolila již jen 1 bod (23:17, 24:18).
I druhý set začal Liberec lépe (5:8). Přes time domácího kouče dala Krišková 2 esa a dobrou obranou hosté odskočili na 5:11 a 6:12. Poté konečně začala fungovat i spolupráce domácích hráček. Nejdříve stahovaly na 9:12, 12:13, 15:16, ale při servisu hostující Kohoutové Dukla opět odskočila až na 16:20. Domácí však nesložili zbraně, stáhli na 19:20. Hosté získali zase náskok, tentokrát 3 bodový (19:22). Za tohoto stavu Ostrava díky servisu Zemanové a 3 bloků v řadě otočila na 23:22 a posléze proměnila druhý setbol.
Domácí děvčata mělo vítězství ve 2. setu nakopnout k lepší hře na začátku setu, ale opak byl pravdou (1:5, 2:8, 4:11, 7:16, 11:21). Pak začala velká stíhací jízda (14:21, 16:22) a posléze při servisu Makauskaite, díky výborné hře v poli a obraně dotáhla Ostrava na 22:22. Velký obrat však nedotáhla k vítězství a Liberec se mohl radovat ze zisku setu.
Aby se to nepletlo i ve 4. setu tahali domácí zpočátku za kratší konec (0:6, 5:8). Tady ovšem Ostravanky zabraly dříve a opět díky servisu Makauskaite a 3 smečům Žolnerčíkové otočily na 10:8. Od tohoto stavu začala přetahovaná o každý míč (10:12, 11:13, 13:13, 14:15). Druhý technický time už opět vedly hráčky TJ Ostrava 16:15. Navýšily poté vedení i přes time hostujícího trenéra na 18:15. Hosté ovšem věděli, o co bojují a neprodali kůži lacino (18:17, 19:18) a již po několikáté v dnešním zápase nastoupila Makauskaite na servis a za pomoci bloků posunula skóre na 22:18. Tento náskok si domácí tým nenechal vzít a dotáhl set i zápas k vítěznému konci.

Rozhodčí: Bohačík R./Ištvanech M.
č.: 114 dne: 8. 3. 2018 v hod.: 18:00