Extraliga žen - 5. kolo: TJ Ostrava - VK Královo Pole 2:3

V pátém kole UNIQA volejbalové extraligy žen hostí TJ Ostrava celek VK Královo Pole Brno. Vzhledem k různým odkladům začátku extraligy je to pro Ostravu druhý extraligový zápas v sezóně (v premiéře prohra v Liberci 1:3) a třetí pro Brno, které má za sebou dvě pětisetové bitvy (výhra v Liberci a prohra v Prostějově). A Brno si chce asi na začátku sezony užívat a i nyní absolvovalo 5setovou bitvu.

TJ Ostrava – VK Královo Pole 2:3 (25:14, 25:21, 16:25, 25:27, 10:15)

Rozhodčí: Trumpeš D., Grabovský Z.
č.: 21021 dne: 27. 10. 2022 v hod.: 17:00
Počet diváků: 153

Domácí: Buvinić, Hadáčková, Skřivanová, Bauerová, Jedličková, Kašparová, libera Jančová, Tobiášová. Střídaly: Dabrowska, Jasečková, Výtisková, Chládková.
Hosté: Stojkovič, Nikolova, Prchalová, Hrušecká, Moreno, Bukovská, libero Šmardová. Střídaly: Rožnovjaková, Pelikánová, Kuníková.

Sandra Kotlabová (kapitánka TJ Ostrava):“ První dva sety dobrý, tlačily jsme je servisem, tak jak jsme chtěly, ale pak jsme se asi lekly, že bychom mohly vyhrát 3:0, polevily jsme na servisu, soupeřky se rozehrály a my jsme nebyly schopné pořádně ztrátovat.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Tento zápas rozhodl náš nedůraz v činnostech a od třetího setu náš slabý servis.“
Daniela Digrinová (kapitánka VK Královo Pole Brno): „Já bych chtěla dneska pochválit náš tým za to, že jsme zvládly otočit těžký zápas. Dneska dostaly prostor hráčky, které se tolik nedostanou na hřiště, a bylo jasné, že se do toho ze začátku nedokážou dostat a bylo skvělé, že dokázaly dovést zápas do vítězného konce.“
Erik Nezhoda (trenér VK Královo Pole): „Z naší strany třetí dlouhé utkání. Nastoupili jsme v sestavě, ve které jsme netrénovali. Ostravské holky na nás vlétly a k ničemu nás v prvních dvou setech nepustily. Pak jsme se zvedli a v tie-breaku vyhrál šťastnější tým. Musím konstatovat, že skvělý výkon podala Skřivanová.“

Do prvního set vstoupila lépe Ostrava a ujala se postupně vedení 11:5 (6:2, 8:3). Po oddechovém času Brna se sice hostům podařilo snížit (11:7, 13:10), ale domácí nakonec set dokázaly získat komfortním poměrem (13:8, 16:10, 21:13).
Po přestávce hostující hráčky na domácí vlítly a ujaly se rychlého vedení 3:0, ale Ostravanky se nenechaly zaskočit a skoré ihned srovnaly. Následující průběh byl vyrovnaný až do stavu 7:7, kdy se hosté opět utrhli na 9:7. Domácí však zabrali a skoré přehoupli na svou stranu v poměru 13:9 a od této chvíle už držely taktovku druhého setu pevně ve svých rukou (19:14, 21:16). V závěru sice přišlo malé brněnské vzepětí (21:19), ale Ostrava už další drama nedovolila a set dotáhla do vítězného konce.
Ve třetím setu se od začátku Brno utrhlo (4:7, 6:11).  KP zlepšilo podání a to dělalo domácím velké problémy. Brňanky si pak poměrně komfortně udržovaly náskok až do konce setu a domácím nedaly šanci s vývojem cokoliv dělat (8:16, 10:19).
Domácí se ze špatného třetího setu v úvod dokázali oklepat a první míče se nesly ve vyrovnaném duchu (5:5). Potom ale Brno znovu zabralo a odskočilo (5:8, 6:10, 7:13). Ačkoliv domácí skoré na chvíli opticky dotáhli, hosté pak znovu odskočili (10:15,12:15, 14:16, 14:19). Oba týmy si pak střídaly podání až do stavu 18:24, kdy se Ostrava nadechla k velkému závěru – skoré postupně dotáhla až na 24:24 a následně 25:25. V koncovce ale nakonec mělo pevnější nervy Brno a set získalo ve svůj prospěch.
V rozhodujícím setu začali lépe domácí a ujali se vedení 4:2. Dvoubodový náskok pak drželi až do stavu 7:5, kdy se ale Brno dokázalo vzpamatovat a skoré otočit na 7:11 a od této chvíle už vedení nepustilo a velký obrat dokonalo.

Autor: Miloš Matula

On-line zápas a statistika utkání
Videopřenos na Voley.tv

Sandra Skřivanová - rozhovor po utkání 5. kola EX-Ž (27.10.2022): TJ Ostrava - VK Královo Pole