Extraliga žen - Play-Off Semifinále: VK UP Olomouc - TJ Ostrava 3:0 a 3:0

Tím nejlepším možným způsobem vstoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc do semifinále extraligového play-off. Druhý tým po dlouhodobé části soutěže porazil v úvodním duelu série třetí Ostravu na domácí palubovce 3:0 a získal tak první ze tří potřebných vítězství.

VK UP Olomouc- TJ Ostrava 3:0 (25:18, 25:21, 25:23)
2. kolo Play-Off : Semifinále  -  1. utkání

Rozhodčí: Činátl R., Peloušek J.
Počet diváků: 1.000

Domácí: Dudová, Košická, Dumančićová, Kubová, Dedíková, Závodná, libero Hronová. Střídala: Sochorcová.
Hosté: Toufarová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero: Červenková. Střídaly: Kukučová, Součková, Kvapilová, Čuboňová.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Pochvala pro celý tým za kolektivní a bojovný výkon. Je to dobrý začátek série, ale je to právě jen začátek a uvidíme, co bude zítra.“
Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to i přes výsledek 3:0 vyrovnaný zápas, ve kterém soupeř výborně bránil i útočil a snažil se nás tlačit servisem. My jsme začali koncentrovaně, byli jsme na Ostravu dobře takticky připraveni, kvalitně jsme přihrávali, čímž jsme eliminovali podání hostí. Ve druhém setu protivník servis ještě víc přiriskoval, ale zase nám pomáhal svými chybami. Ve třetí sadě jsme naopak my na podání ubrali, navíc přišla trochu i ztráta koncentrace a více chyb, takže to rázem bylo 17:20. Naštěstí se nám podařilo koncovku díky kvalitě a zkušenostem uhrát. Jsme rádi za dobrý začátek, ale víme, že nás čeká těžká série, takže musíme pokračovat v kvalitních výkonech. Dnes mohu pochválit celý tým za koncentrovaný a bojovný výkon.“

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Domácí tým nás přetlačil servisem, zatímco nám se na podání příliš nedařilo. Je to ale jen první utkání v sérii, můžeme se z toho poučit a zítra do toho jít s větší vervou, jak to umíme.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeř nás zatlačil servisem a v domácím prostředí hrál velmi dobře. My jsme navíc i špatně bránili, do příštího zápasu musíme jít odvážněji a s méně chybami. Zítra je taky den.“

Domácí tým sice v úvodu prvního setu rychle prohrával 3:5, při servisu Kubové však otočil na 9:5 a postupně svůj náskok navyšoval až na 15:9. Hosté pak ještě snížili na rozdíl tří míčů (15:12), jenže vysokoškolačky kontrovaly servírující Dumančićovou (19:12) a set už bez problémů dotáhly do vítězného konce.

Druhé dějství se vyvíjelo podobně: Univerzita se při podání Košické dostala ze stavu 7:8 do vedení 11:8, Ostrava se sice několik výměn držela na dostřel (14:13), až její naděje utnula servírující Závodná - 18:13. V závěru již domácí celek nepustil protivníka na méně než tříbodový odstup.

Opravdové semifinálové drama tak přinesla až třetí část zápasu. Hanačky v ní nezachytily začátek (0:3, 1:5) a vysvobodila je až opět výborně podávající Kubová (2:6, 7:6). Tato situace se pak ještě opakovala, a to dokonce hned dvakrát; nejprve se ze stavu 13:17 univerzita zachraňovala při servisu Dedíkové (16:17) a pak ze 17:20 na 20:20 při podání své kapitánky Dudové. V dramatické koncovce uhrály Olomoučanky od stavu 23:23 dva potřebné body a mohly slavit svou první výhru v boji o vytoužené finále.

Autor: Adam Fritscher

Video z utkání

Volejbalistkám Univerzity Palackého Olomouc chybí jediné vítězství k postupu do finále extraligového play-off. Také podruhé v semifinálové sérii s Ostravou vysokoškolačky dokonale zužitkovaly výhodu domácího prostředí a stejně jako v prvním střetnutí vyhrály 3:0.

VK UP Olomouc- TJ Ostrava 3:0 (25:19, 25:19, 25:18)
2. kolo Play-Off : Semifinále  -  2. utkání

Rozhodčí: Rychlík D., Peloušek J.
Počet diváků: 950

Domácí: Dudová, Košická, Dumančićová, Kubová, Dedíková, Závodná, libero: Hronová.
Hosté: Valková, Toufarová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, libero: Červenková. Střídaly: Kukučová, Součková, Čuboňová, Kvapilová.

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Opět to byl z naší strany kolektivní bojovný výkon. Dařil se nám více servis i přihrávka, což byly základy našeho vítězství.“
Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Byl to opět dramatický a vyrovnaný zápas. Ostrava nechtěla podruhé prohrát, což bylo znát i na tom, jak hodně zejména v prvním setu riskovali servisy. My jsme to ale ustáli, odskočili jim a až na jeden výpadek měli úvodní sadu pod kontrolou. Největší problém z našeho pohledu nastal ve druhém setu, kdy jsme začali improvizovat a hrát něco jiného, než jsme si řekli. Naštěstí jsme se uklidnili a zvládli také druhý zápas, a to i díky lepší přihrávce, než měl soupeř. Čeká nás teď cesta do Ostravy, kde to budeme mít i vzhledem k bouřlivé atmosféře hodně těžké, ale chceme uspět také tam a dokonat náš postupový cíl.“

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Těšíme se domů, kde zkusíme se sérií ještě něco udělat.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Domácí hráli stejně jako v sobotu dobře a znovu nás přitlačili servisem. Byla to opět přetahovaná o každý míč, v níž se nám nedařilo ubránit hlavně technické balony. Série ale ještě nekončí, doma chceme a umíme hrát líp a pokusíme se sem vrátit na pátý zápas.“

Druhé semifinále bylo hodně podobné prvnímu zápasu série, a to už hned ve svém úvodním setu. V něm šly vysokoškolačky hned od počátku do vedení, které při servisu Dedíkové zvýšily až na 12:4. Ostrava ještě sadu zkomplikovala, když stáhla z 20:12 na 21:18, koncovku už si však univerzita dokázala pohlídat.

Zatímco v sobotu měly Hanačky největší problémy ve třetím dějství, o den později to bylo již ve druhém setu. Hosté v něm vedli 8:5 a pak se drželi až do stavu 13:13, jenže je nejdřív načala podávající Kubová (16:13) a pak vše dokonala znovu Dedíková (19:14). Tuto ztrátu už Ostravanky dohnat nezvládly.

Ve třetí části duelu se těsné vedení přelévalo ze strany na stranu až do stavu 14:13. Pak Olomouci ještě jednou pomohly servírující Kubová (17:13) a Dedíková (17:15, 21:15), od té chvíle již hostující družstvo působilo více odevzdaným dojmem a koncovku nijak nezdramatizovalo.