Extraliga žen - Play-Off: TJ Ostrava - VK Královo Pole 3:2

Play-Off: utkání o 3. místo - 1.zápas

V boji o bronzové medaile UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 se utkala Ostrava s  Brnem. Domácí měli na přípravu pouze dva dny (ve středu prohráli až v 5. utkání boj o finále) příprava Králova Pole byla desetidenní, když favorizovanému Prostějovu podlehlo ve třech zápasech. Na druhou stranu jsou Ostravanky v pravidelném zápasovém rytmu. Zápas ukázal, že výhodou nakonec bylo to, že Ostravské hráčky nevypadly z tempa, ale únava na nich přece jen znát byla. Smutné je, že cestu na zápas o třetí místo našlo asi jen 150 diváků. Mohlo za to nádherné letní počasí nebo Superfinále ve florbale?!?

TJ Ostrava - VK Královo Pole 3:2 (25:21, 25:20, 21:25, 20:25, 15:6)

Rozhodčí: Gall J./Pecháček L./Topolánek M./Ištvanech M.
č.: 164 dne: 21. 4. 2018 v hod.: 18:00
Počet diváků: 150

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Makauskaite, Zemanová, Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero: Chevalierová. Střídaly: Šípová, Žolnerčíková, Sedláčková, Faltínová, Diatková.
Hosté: Meidlová, Podhrázská, Pištěláková, Pene, Vyklická, Zburová, libero Chlumská, Střídaly: Šloufová, Suchá, Kopáčová.

Vyjádření:
Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Důležité vítězství (3:2), když jsme utkání nedůsledností nechaly dojít až do tie-breaku, tam jsme se naopak vrátily ke své hře a s přehledem jsme vyhrály. Děkujeme našim skvělým bubeníkům, hlasatelům i všem ostatním fanouškům!“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Důležité vítězství, nepochopitelně jsme po dvou setech přestali hrát. Naštěstí jsme precizně rozehráli tie-break a zaslouženě vyhráli. Hráčky chválím za výkon i přístup v této fázi sezóny.“
Ivana Zburová (kapitánka VK KP Brno): „V dnešním zápase jsme dělaly velké množství chyb (hlavně servis a útok) a i když jsme dotáhly na 2:2, tak jsme tie-break nezvládly. Musíme jít dál, „hlavy hore“, a určitě se chceme vrátit zpět do Ostravy.“
Marek Rojko (trenér VK KP Brno): „O třetí místo to byl slabý zápas, obrovské množství chyb na obou stranách. My jsme udělali jen při servisu a útoku za první dva sety 28 chyb. Je závěr sezóny, vše je na hraně, ale my jsme se vzchopili a pak už jsme dělali méně chyb. Pevně věřím, že chyb bude méně, a že se sem vrátíme.“

Popis utkání:
Do prvního setu nevstoupilo domácí družstvo pravou nohou, na počátku udělalo spoustu chyb a zkazilo řadu servisů (0:3, 7:8).  Poté se Ostravě podařilo srovnat na 9:9, ale hosté stále dokázali držet krok (13:13). Pak Brno odskočilo na 13:15 a trenér domácích si vyžádal oddechový čas, ten přinesl kýžené ovoce a TJ se dostala do vedení (16:15, 18:15, 18:17). Pak si vybral time out trenér hostů (19:17), ale průběh setu se už Královu Poli nepodařilo změnit (21:17, 21:20, 22:21). I přes spoustu chyb na obou stranách se nakonec z vítězství radovaly Ostravanky.
Druhý set se od počátku vyvíjel v režii domácích (8:7, 13:9, 14:11). Poté však hosté obrátili stav na 14:16 díky výbornému servisu Pištělákové a útoku Pene, Ostrava se však nezalekla a pak si již nenechala vedení v setu vzít (17:16, 19:18, 23:19).
Počátek třetího setu byl vyrovnaný, ovšem poté opět nastoupila na servis Pištěláková a Brno se dostalo do vedení 2:7. Domácí se pak marně snažili chytit ujetý vlak, ale Brňanky jen navyšovaly svůj náskok (3:8, 4:10, 7:14). Druhý technický oddechový čas hráčky zastihl za stavu 9:16. Ostravě se sice chvílemi dařilo náskok hostů mírně snižovat, ale Ti již set dotáhli k vítěznému konci (11:16, 12:18, 14:20, 15:22, 16:23, 20:23).
Úvod čtvrtého setu se vyvíjel příznivěji pro domácí celek (3:3, 7:3, 8:4, 11:10). Poté se Královo Pole dostalo do hry a podařilo se mu vývoj setu komplikovat (13:12, 15:13, 15:16). Ostravanky odhodlanost Brna znervóznila a nedokázala najít předchozí důraz (16:18, 17:20, 19:21, 20:22) a zápas zamířil k tie-breaku, jak už je poslední dobou v Ostravě zvykem.
Začátek pátého setu byl ze strany domácích hodně nervózní (3:2, 3:4), avšak při servisu Nachmilnerové se uklidnili, získali pár bodů a změna stran proběhla za stavu 8:4. Ani opačná část palubovky nepřinesla Brnu štěstí, Ostrava jim povolila už jen dva body a set i zápas s přehledem vyhrála.

Autor: Miloš Matula