Extraliga žen - Utkání o 3. místo: TJ Ostrava - VK Královo Pole 2:3

Souboj o bronzové medaile rozhodne až třetí utkání, obě družstva totiž využila domácí prostředí, čili stav série je 1:1 na zápasy. Ostravské publikum bylo svědky perné volejbalové bitvy, ve které se Ostravačkám nepodařilo obhájit loňský extraligový bronz. Z medaile se po šesti letech radují hosté.

TJ Ostrava -  VK Královo Pole 2:3 (25:21, 24:26, 25:18, 15:25, 13:15)

Rozhodčí: Kovář V./Grabovský Z./Steffek V./Petrovský P.
č.: 140 dne: 29. 4. 2016 v hod.: 19:00
Počet diváků: 550

Domácí: Valková, Zedníková, Zemanová, Toufarová, Kojdová, Nachmilnerová, libero: Červenková. Střídaly: Součková, Čuboňová, Diatková, Faltínová.
Hosté: Tesařová, Koseková, Salanciová, Potts, Měrková, Suchá, libero: Vaňková. Střídaly: Kopáčová, Doležalová, Brown, Mikelová.

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Blahopřeji Brnu, předváděli jsme bojovný výkon, který nestačil na vítěze.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Rozhodly dvě naše chyby v tiebreaku, měli jsme být důraznější v koncovce druhého setu. Díky všem hráčkám za přístup v celé sezóně, která byla velmi dlouhá a náročná, včetně účasti v evropském poháru. Přes porážku v posledním rozhodujícím utkání hodnotím sezónu pozitivně. Obrovské díky také našim úžasným fanouškům a příští rok „SAJO“ jedeme na novo.“

Michaela Doležalová (kapitánka VK Královo Pole): „Dnešní zápas byl vyrovnaný a rozhodovaly ho jen maličkosti, o čemž svědčí skóre v setech. Moc gratuluji mému týmu k tak obrovskému úspěchu, protože na začátku sezóny to nikdo nečekal.“
Marek Rojko (trenér VK Královo Pole): „V prvom prípade veľký rešpekt k súperovi k celej sezóne a tomu ako Ostrava pôsobí a hrá. Pre Brno je táto medaila velmi vzácna. Ťažká sezóna pre klub a musíme si to všetci vážiť.“

První set patřil domácímu týmu, který si od začátku udržoval mírný náskok do stavu 8:6. Poté Brňačky začaly dotahovat skóre a převzaly vedení (9:11), načež si trenér domácích vybral svůj první oddechový čas. TJ Ostrava postupně dohnala bodové manko (14:14). Bojovalo se o každý balón, tým Brna si opět vzal vedení pod svá křídla (14:16, 16:18, 17:19), ale ne na dlouho. Koncovka tohoto setu patřila domácím (21:19, 23:21).

Do druhého setu vstoupili lépe hosté (6:8). Po timeoutu  domácích za stavu 8:11 ještě sice hosté odskočili na 9:13, ale pak se na servis postavila Magdaléna Zedníková, která podáním pomohla svému týmu k dosažení celkem osmi bodů (17:13). Brno v následujícím průběhu setu dokázalo postupně manko snižovat (17:15, 19:16), domácí znovu zabrali a získali pětibodový náskok 21:16. Z tohoto stavu dokázaly soupeřky snížit na 22:18, poté při servisu Měrkové srovnalo Brno na 22:22. V dramatické koncovce se z vyhraného setu radoval tým hostů (23:22, 23:23, 23:24).

Pozitivním vstupem do třetího dějství se Ostrava již od prvního bodu ujala vedení (4:0, 5:1, 6:2, 9:3, 10:4). Tento náskok si domácí hráčky udržely až do konce setu, který si urvaly s dílčími problémy pro sebe (12:8, 14:10, 16:12, 20:14, 23:15, 24:17).

Hladce prohraný třetí set však hosty nezlomil. Průběh hry byl podobný jako v předešlé sadě, jen si týmy vyměnily role. Brno v setu zvítězilo stylem start cíl (6:8, 10:16, 11:17, 11:21, 14:24).

Tiebreak už byla bitva o každý bod. Oba týmy chtěly za každou cenu vítězství pro sebe (2:4, 3:4, 3:5, 5:5, 5:7, 6:8). Brno si i po změně stran navýšilo vedení na tříbodový rozdíl (7:10, 8:11) a míč za míčem se pomalu blížilo k vítězství. Ostravačky ale vyhrabaly ze zásob poslední síly, které jim ještě zbývaly, a stav při servisu Zemanové otočily na 12:11 i 13:12, ale závěr zápasu i díky nevynuceným chybám Ostravy patřil hráčkám Brna.

Autor: Miloš Matula