Facebook icon
YouTube icon

Ostrava myslí na střed tabulky (12.10.2017)

Program budou mít zase „našlapaný", kromě české soutěže čeká volejbalistky TJ Ostrava evropský Challenge Cup, v němž jako nováček došly na jaře až do čtvrtfinále. „Účast v poháru si holky vybojovaly čtvrtým místem v extralize," řekl manažer klubu Miloš Matula. Na svého soupeře si však Ostrava ještě musí počkat, bude jím vítěz duelu Osijek (Chorv.) - Sehwechat (Rak.). Už v sobotu ale bude bojovat v Přerově o body v extralize.

Do obou soutěží půjde s velkými změnami. V létě odešlo sedm hráček, čtyři z nich ze základní sestavy. „Snažili jsme se je udržet, ale dostudovaly a rozhodly se jít do zahraničí. Je to přirozený vývoj, kádr obměnily i ostatní týmy," konstatoval Zdeněk Pommer, kouč Ostravy a české reprezentace.

Hodně si teď slibuje od návratu smečařky Heleny Kojdové, posilou útoku je i Litevka Vilte Makauskaite. Nové jsou hráčky na postu libera Adéla Chevalierova z Brna a Nikola Teperová z Frýdku-Místku. Do týmu se vrátily nahrávačka Iva Šípová a blokařka Klára Sedláčková. „Hrály teď za naše béčko II. ligu, ale obě mají zkušenosti z extraligy," vysvětlil manažer.

„Snažíme se jít cestou výchovy mladých nadějných hráček, které mají chuť pracovat a zlepšovat se. Letos zabudujeme do týmu juniorskou smečařku Karin Žolnerčíkovou," upozornil kouč. „Liga se vyrovnává a zkvalitňuje nejen příchodem cizinek. Myslím si, že kádr jsme doplnili vhodně, a chceme hrát střed tabulky," přiblížil Pommer ambice TJ Ostrava.

Ke změně došlo i na pozici jeho asistenta. Libero Kamila Červenková se připravuje na mateřské povinnosti a na lavičce vystřídala svého bratra Lukáše Spáčila, který se stal rozhodčím.

Rozšíření extraligy o Liberec Pommer vítá. „Bude víc zápasů, ale také konkurence. Dostat se do nadstavbové šestky bude mazec. Když vynecháme jasné favority Prostějov a Olomouc, budou se ostatní týmy bít o zbývající čtyři místa," upozornil kouč.

Hráčský kádr (v závorce číslo dresu):
- nahrávačky: Kateřina Valková (15), Iva Šípová (11),
- smečařky: Helena Kojdová (12), Vllte Makauskaite (8), Klára Faltínová (10), Karin Zolnerčíková (3),
- univerzálky: Tereza Diatková (5), Hana Čuboňová (6),
- blokařky: Iva Nachmllnerová (7), Kateřina Zemanová (14), Klára Sedláčková (1),
- libera: Adéla Chevalierova (9), Nikola Teperová (4).
Trenér: Zdeněk Pommer, asistentka; Kamila Červenková, manažer a vedoucí družstva: Miloš Matula.

Přišly: Šípová, Sedláčková (TJ Ostrava B), H. Kojdová (po zraněni), Makauskaite (Litva), Žolnerčíková (iunlorka TJ Ostrava), Chevalierova (Brno), Teperová (F-M).
Odešly: P. Kojdová (Nancy/Fr.), Toufarová (Chamaliére/ Fr.), Zedníková (Lucembursko), Kvapilová (F-M), Červenková (mateřská dovolená), Součková (Nový Zéland), Ptchotová.

Jak se hraje letošní ročník extraligy?
Extraliga volejbalistek má letos deset účastníků, nováčkem je Dukla Liberec, titul obhajuje Prostějov.
Základní část s 18 koly se hraje systémem každý s každým doma - venku. Po ní se týmy podle výsledků rozdělí do nadstavby na elitní šestku s jistou účastí v play-off.
Zbývající čtveřice se utká o 7. až 10. místo - sedmý a osmý celek jde do play-off, devátému skončí sezona a desátý čeká baráž o extraligu žen.

Autor: Marie Rodovská
Zdroj: Moravskoslezský deník