Facebook icon
YouTube icon

Valková naplno skočila mezi ženy a hned se prosadila do základu (2.6.2014)

Byly jako dvě křepelky. Spolupracovaly spolu, pomáhaly si. Na hřišti však mohla být jen jedna. Trenér volejbalistek TJ Ostrava Zdeněk Pommer dával v minulém ročníku extraligy více prostoru nadějné nahrávačce Kateřině Valkové. Polská posila Aleksandra Przepiórková nepřesvědčila, takže se musela spokojit s rolí náhradnice.

"Obě se ale výborně doplňovaly," prohlásil ostravský trenér Zdeněk Pommer.

Valková mu připomíná šikovnou nahrávačku Veroniku Gregorovou z Olomouce, kterou před léty vedl na mistrovství světa kadetek. V čem je síla mladé Valkové?

"Zvládá těžké situace, vede tým, dokáže hrát agresivně i s nadhledem. Na své mládí je psychicky silná," vyjmenoval Pommer přednosti od února osmnáctileté volejbalistky. Valková, která do Ostravy přišla loni ze Slavie VŠ Plzeň, si pochvaluje, že dostávala tolik příležitostí hrát. "V sedmnácti bych jinde takovou možnost neměla."

Ostatně v Plzni si s ženami nezkusila ani první ligu. "Hrála jsem extraligu juniorek a k tomu jsme doplňkově hrály krajský přebor žen."

Má tak za sebou velikou změnu. "Hlavně to byl nápor na hlavu, psychicky větší záhul. Ještě nemám takové zkušenosti, abych si v některých momentech více věřila." Opravdu je tak dobrá, že si v extraligovém celku téměř okamžitě vybojovala místo v základní sestavě? "To musí posoudit jiní," řekla nahrávačka.

Připouští, že jen přestup do extraligy byl pro ni pořádný skok. "Je to někde jinde, tréninkově i herně. Kdybych se s holkama jen připravovala, tak mi to dá strašně moc. A hlavně tu je super parta, což je důležité."

Trenér Zdeněk Pommer je přesvědčený, že Valková má veškeré předpoklady být špičkovou nahrávačkou. "Musí však na sobě dál pracovat a mít pokoru," dodal.

Ostatně už má své místo i v národním celku juniorek, kde jsou jejími největšími konkurentkami Karolina Vaňková z Madety České Budějovice a Marie Kurková z KP Brno.

"Nároďák je o tom, aby v něm byly nejlepší hráčky, což posuzují trenéři reprezentace. Záleží na nich, pro koho se rozhodnou," uvedla Valková.

Pro ni však hodně znamená také plážový volejbal, v němž úspěšně reprezentuje.

Nahrávačka ráda střídá halu s pískem

Už od loňska má jistou účast na letošních světových šampionátech do 19 i do 21 let, kam se probojovala z mistrovství Evropy. Pokaždé s jinou spoluhráčkou, v mladší kategorii s Kristýnou Adamčíková a ve starší s Nicole Dostálovou.

Nově do plánu Valkové přibyla ještě jedna významná beachvolejbalová akce. Od 16. do 18. srpna ji v čínském Nanjingu čekají Olympijské hry mládeže. Na ty se v květnu probojovala v turecké Antalyi společně s Kristýnou Adamčíkovou.

Zvládne tři tak velké akce i letos, když už hraje ženskou extraligu? "Šlo to minule, tak to snad půjde i letos," doufá Kateřina Valková.

Uvědomuje si, že věnovat se naplno šestkám i beachi je pořádný nápor. "Loni v létě mi trenér Pommer vyšel vstříc, že jsem mohla jet na dvě mistrovství Evropy, takže díky němu jsem to zvládla. Doufám, že se i letos domluvíme, abych mohla na všechny beachové akce jet."

Co tedy na to říká ostravský trenér Pommer? "Problém je jen v tom, že je celoročně v zápřahu, takže musí být na sebe opatrná, aby se nepřetížila."

Autor: Jiří Seidl
Zdroj:http://sport.idnes.cz/katerina-valkova-0e0-/volejbal.aspx?c=A140602_2070278_volejbal_ald