PVK Olymp Praha : TJ Ostrava 3:2

Termín:
Čtvrtek, 24 Září, 2020 - 17:00

Po rekordně dlouhé přestávce, která trvala 203 dní, se představily hráčky Olympu Praha na domácí palubovce v ostrém mistrovském zápase. Od posledního domácího zápasu se kádr Olympu výrazně změnil, z loňského kádru zbylo pouze pět hráček, ale tým byl výrazně posílen bývalými hráčkami Olympu a reprezentantkami ČR – Anetou Kocmanovou-Havlíčkovou a Evou Hodanovou. Na základě těchto skutečností byl Olymp Praha favoritem v utkání s dlouhodobým vzájemným rivalem z Ostravy. Průběh zápasu, ale tomu vůbec neodpovídal, Ostrava předvedla velice bojovný výkon a dlouho udávala tón zápasu. Olymp bez absentující nahrávačky Smutné se dlouho hledal a výrazněji se prosadil až v rozhodujícím pátém setu. Hrstka diváků na Olympu, ale viděla velice kvalitní a pohledný ženský volejbal.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:2 (33:31, 24:26, 25:20, 21:25, 15:8)

Rozhodčí: Kořenek J., Velimov E.
Počet diváků: 100

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Hodanová, Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Boušková, Šimáňová, Jaňourová, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Bartošová A.
Hosté: Zemanová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, Hrdličková-Kojdová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Kašparová, Jedličková

Ohlasy po utkání:
Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Byl to obrovský boj a jsme moc rády, že jsme vyhrály, protože je to naše první vítězství v této sezóně. Sice jen za dva body, ale bylo to vybojované, takže jsme spokojené.“
Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Podobně jako v zápase v Olomouc to byl pohledný a divácky atraktivní volejbal, který vyústil v pátém setu naším vítězstvím. Zlomový okamžik vývoje utkání vidím v koncovce druhého setu, ve kterém jsme prohrávali 7:16 13:21, ale přesto skončil těsným vítězstvím hostů 26:24. Byl to zlomový okamžik utkání – začínáme znovu. Bitvu jsme rozhodli ve zkráceném posledním setu, který jsme ovládli především kvalitnějším servisem, útokem i blokem.
Helena Hrdličková-Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Čtyři sety se hrál krásný, bojovný volejbal. Měly jsme dobré série, kdy jsme Olymp tlačily, pak nás naopak tlačily ony. Do stavu 2:2 to byl od nás super volejbal. Tie-break nám utekl, dostaly jsme pár es a už jsme se nedokázaly vrátit k naší hře, kterou jsme předváděly celý zápas. Musíme si do příštího zápasu vzít to pozitivní z dnešního zápasu.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Myslím si, že tohle byl výborný zápas pro diváky. Bylo to bojovné utkání z obou stran. Rozhodly maličkosti v posledním setu. V tie-breaku jsme tahali za kratší konec, ale čtyři sety byly vyrovnané. Musíme se vyvarovat bodových šňůr soupeře, dělat side out hned napoprvé. Dneska jsme hráli dobře středem, možná jsme měli i více bloků. Olymp je soupeř na domácí palubovce velice těžký soupeř a ostatní mančafty to nebudou mít tady lehké. Za mě spokojenost s nasazením, předvedenou bojovností, a když vyladíme nějaké věci, budu spokojen.“

Popis utkání:
Na začátku utkání převládaly obrany nad útokem u obou družstev. Za stavu 9:8 několikrát Olymp zachyboval (příjem, útok) a Ostrava, která pestře útočila, dobře přijímala a dařilo se jí i na bloku šla do vedení 13:9. Postupně ostravské hráčky svůj náskok navýšily až na 18:12 a s domácím týmem to nevypadalo příliš dobře. K dotahování soupeřova náskoku zavelela Aneta Kocmanová – Olymp snížil na 18:20, ale po tříbodové sérii Ostravy, byly hostující hráčky opět nahoře. Za stavu 18:23, ale pomohla Anička Komárková (stejně jako v zápase v Olomouci) a při jejím servisu Olymp dotáhl na 22:23, následně odvrátil dva setboly a potom začala velká přetahovaná o další setboly. Ostrava byla velmi blízko k zisku setu, když její servis tečovaný o pásku málem skončil v poli Olympu, ale domácí hráčky setbol odvrátili výbornou obranou na síti. Nakonec Olymp proměnil šestý setbol zásluhou Anety Kocmanové a zvítězil 33:31.
Místo toho, aby zisk setu domácí hráčky povzbudil a nalil jim energii do další fáze zápasu, tak od začátku druhého setu byla pečlivější a úspěšnější Ostrava. Po několika chybách za sebou se doslala dokonce do vedení 15:6. Olymp trochu přidal, ale opět byl náskok Ostravy před koncovkou setu hrozivý, 18:12.  Přesto se domácí hráčky vzepjaly a zlepšenou hrou začaly náskok snižovat 19:21 a podařilo se jim i vyrovnat na 22:22. Za stavu 22:24 odvrátila dva setboly útokem z hlavního kůlu Eva Hodanová. Třetí setbol v druhém setu (a celkově devátý) nakonec ostravské hráčky proměnily a vyrovnaly stav setů na 1:1.
Volejbalová bitva pokračovala i v setu třetím. Nikdo se dlouho nedostal do většího vedení. Hezké volejbalové momenty střídaly drobné chyby. Přesto se hrál pohledný volejbal, obrany obou týmů (zvláště v poli) byly brilantní. Za stavu 13:11 se Olympu zdařila bodová šňůra na stav 20:13. Domácí hráčky nedovolily Ostravě příliš snížit a poprvé se nerozhodovalo v dramatické koncovce.
Časově dlouhatánský zápas pokračoval dále. Bojovná Ostrava měla dobrý vstup do setu – vedla 6:2. Hostující hráčky velmi dobře útočily a překonávaly se při hře v poli. Olymp sice zapnul na vyšší stupeň, ale náskok soupeře se mu podařilo stáhnout několikrát pouze na rozdíl dvou bodů 11:13 a 17:19 a 21:23. Ostrava si konec čtvrtého setu pohlídala a bylo jasné, že se bude rozhodovat v posledním, zkráceném setu.
V něm lépe odstartoval Olymp díky Havlíčkové a Komárkové. Potom se dvoubodovým zápisem přidala i domácí kapitánka Šimáňová a Olymp vedl 7:3. Ostrava dřela, nenechala domácí vydechnout a držela krok do stavu 6:9. Olymp definitivně zlomil Ostravu druhým bodem přímo z podání a ta již nenašla morál na obrat. Závěr zápasu byl v režii Anny Komárkové, která uhrála poslední body útokem z hlavního kůlu.

Autor: Jiří Trochta