Sobota, 10 Listopad, 2018 - 10:00

TJ Ostrava - TJ Lanškroun   1:3 (14,-27,-16,-19)
TJ Ostrava - TJ Lanškroun   3:2 (-23,-23,18,23,4)

První utkání: TJ Ostrava - VK TJ Lanškroun 1:3 (14,-27,-16,-19)
K prvnímu zápasu nastoupila děvčata s respektem a lehkou nervozitou, Lanškrounu totiž patří v polovině soutěže druhé místo v tabulce. Pokyny nicméně zněly jasně: "středem sítě nesmí nikdo projít", neboť největší síla soupeře byla právě v útoku středových hráček. Začátek setu byl až do stavu 9:8 vyrovnaný, poté se nám podařilo zvyšovat náskok až na 18:14. Víc jsme soupeři nedovolili a zakončili set vítězstvím 25:14.
Do dalšího dějství jsme tak nastupovali s větším sebevědomím. Postupně se nám podařilo odskočit na rozdíl 6 bodů (14:8). V tu chvíli přišla série dlouhých výměn a boj o každý míč. Lanškroun vyvinul obrovské úsilí při obraně v poli, kterou má velice dobře organizovanou, a dorovnal na 17:17.
Následně jsme soupeře zatlačili až do stavu 23:18, načež znovu přišla série dlouhých výměn. Tentokrát jsme zaznamenali šňůru špatných příjmů, kterých soupeř využil.
Přidalo se několik zkažených podání a Lanškrounu se podařilo obrátit skóre na 23:24. Holky bojovaly, mečboly se přesouvaly z jedné strany na druhou. Závěr bohužel patřil protivníkovi, který zvítězil 29:27. Škoda, nebýt zkažených podání (8) a nervozity v koncovce setu, mohli jsme tento set urvat pro sebe. Přesto holkám patří pochvala za bojovnost. 31 útoků svědčí o tom, že šlo o náročný set.
Na začátku třetí části nastupovaly holky ještě s větším odhodláním. Začátek vypadal slibně, opět ale přišly špatné příjmy a zkažené přihrávky a soupeř otočil stav na 6:7. Do stavu 11:11 byl vývoj dějství vyrovnaný, soupeř se z minulého setu rozehrál a začal nás tlačit servisem. Ze špatné přihrávky se velice špatně útočilo a to způsobilo, že jsme nebyli schopni bodovat. Ačkoli hra z pohledu diváka vypadala vyrovnaně, soupeř vždy přidal jeden nebo dva míče navíc, což způsobilo, že se dostal až na stav (15:23). V závěru jsme udělali několik chyb na přihrávce i na příjmu a set skončil 16:25. Klíčová statistika? Kvůli horší přihrávce se nám bohužel podařilo proměnit jen osm útoků.
Čtvrtý set jsme začali podáním, z něhož soupeř ihned zaútočil. Dále jsme zkazili příjem, přišlo pár nepovedených podání a najednou jsme prohrávali. Holky bojovaly a snažily se
udržet krok se soupeřem, ale ten byl vždy o jeden míč před námi. Lanškroun celý set udržoval jedno až dvoubodový náskok, který si udržel až do samého závěru (19:25) setu a tím i utkání (1:3).

Statistiky:
12-es, 14-zkažených podání, 108-celkový počet útoků, 34-složených míčů, 22-zkažených útoků, 134-dobrých přihrávek včetně příjmu podání, 42-zkažených přihrávek včetně příjmu podání, 13-bodových bloků, 5-špatných bloků
Sestava: K. Žarnovická, A. Faltínová, E. Vytisková, H. Boštíková, E. Šťastná, B. Vaňková, M. Śmigová, J. Šmídlová, T. Sabelová, A. Pěnčíková, A. Ruszová

Ostrava - TJ Lanškroun 3:2 (-23,-23,18,23,4)
Do prvního setu jsme nastupovali s odhodláním zažít ten den vítězný pocit. Do stavu 5:6 bylo na obou stranách vše vyrovnané, následně přišly na řadu špatné příjmy a soupeř odskočil na 7:14. Poté se holky rozhodly zariskovat při podání a hodlaly soupeři znepříjemnit útok, což mělo za následek vyrovnání hry. Za stavu 20:20 přišly na řadu dvě špatné přihrávky a jeden zkažený útok, i kvůli nim jsme nakonec dějství ztratili 23:25. Proměnili jsme během něj jen třetinu útoků, největší slabinou tohoto setu byla špatná přihrávka a obrana na síti.
Na začátku druhého setu jsme vedli a měli navrch, dokonce jsme se v půlce setu odtáhli až na rozdíl pěti bodů 16:11. Holky dobře útočily i blokovaly, jenže za stavu 23:18 přišly znovu na řadu zkažené přihrávky i útoky. Nikdo v týmu nebyl schopen kvalitně přihrát, set jsme tak prohráli 23:25. Nutno podotknout, že byl celou dobu v naší režii a přišli jsme o něj jen nesoustředěností v koncovce.
Do třetí části jsme šli s riskantním servisem, který nám nicméně vycházel. Hráčky Lanškrouna začaly hůře přijímat, my jsme zlepšili přihrávku v poli a tvrdými smeči je zatlačili na stav 18:10. Ačkoli soupeř nenápadně dotahoval, nenechali jsme si set vzít a vyhráli 25:18.
Čtvrtý set začal velkým bojem, dlouhé výměny se přikláněly jednou k nám, podruhé k soupeři. Ve vedení jsme se střídali jak na houpačce, místy to vypadalo jako v u Waterloo v roce 1815. Boj trval až do stavu (23:23), následně soupeř zkazil podání, špatně zaútočil a my vyhráli 25:23. Minimum chyb, zkažených příjmů, horší útoky soupeře a také více štěstí promluvily v náš prospěch.
Do rozhodujícího setu jsme vstoupili s velkým sebevědomím, protože tato část je ve volejbale jako los do loterie. Vycházelo nám podání, kterým jsme u soupeře způsobily znemožnění dobrého útoku,  a strany jsme měnili za stavu 8:0 pro nás. V soustředěném výkonu jsme pokračovali a set zaslouženě vyhráli 15:4. Celý zápas pak 3:2.

Statistiky:

Vyjádření trenéra:
Z pohledu nezúčastněného to vypadá, že první zápas byl jednoznačnou záležitostí soupeře. Kdo nicméně utkání viděl, musel mít pocit, že jsme byli lepším týmem, jenže se hraje na
body a těch soupeř nahrál více.

Ve druhém střetnutí se ukázalo, že dokážeme hrát velmi dobrý a účelný volejbal. Myslím, že pokud se zaměříme na lepší přihrávku, příjem a podání, v nichž se stále zlepšujeme, můžeme konkurovat i
těm nejlepším v soutěži. Musíme se také zlepšit v útoku středových hráček a hráček útočících v zóně 2. Další nedostatkem jsou koncovky setů. Naopak pochválit musím holky za blokování, u něhož jde vidět, že ho trénujeme dlouhodobě.

Autor: Kamil Boštík
Trenér: Kamil Boštík

Hala: Tělocvična SŠE Ostrava
Adresa: Na Jízdárně 423 Ostrava - Moravská Ostrava   70200

Rozhodčí: Duda D.