VK Prostějov : TJ Ostrava 3:1

Pondělí, 30 Říjen, 2017 - 18:00

VK Prostějov - TJ Ostrava    3 : 1  (15, 23, -22, 16)

Třetí kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 uzavřelo v pondělí večer dohrávané utkání mezi volejbalistkami Prostějova a Ostravy. V přímém přenosu České televize se mač svým vývojem dal rozdělit na tři odlišné části: v první a poslední přesvědčivě kraloval favorizovaný domácí soubor, naopak prostřední a zároveň nejdelší přinesla naprosto rovnocennou bitvu. I díky tomu si hostující bojovnice připsaly na své konto alespoň jeden získaný set. Tři body do tabulky ale zůstaly podle očekávání na Hané a devítinásobné české šampiónky tím převzaly nejvyšší příčku průběžného pořadí soutěže.

Rozhodčí: Pecháček L., Slezák J.
Počet diváků: 400

Domácí: Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, Weiss, libero Kovářová. Střídala: Nová.
Hosté: Valková, Makauskaite, Zemanová, Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, libero Teperová. Střídaly: Faltínová, Žolnerčíková, Šípová, Chevalierová.

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Měly jsme dost problémů ve druhém i třetím setu, protože náš vstup do zápasu byl výborný a po jasně získané první sadě jsme asi podvědomě polevily. Zatímco soupeřky naopak začaly hrát podstatně lépe. Dalo nám pak práci dostat se znovu do vyššího tempa, ale překonáním herních nedostatků jsme to od čtvrtého setu zvládly. Celkově se dnešní utkání hodně podobalo tomu v Olomouci, opět jsme neudržely potřebnou kvalitu celou dobu. A proto je jasné, že se musíme zlepšit.“
Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Dva sety byl náš výkon dobrý, dva sety špatný. Napřed jsme přesně přihrávali a taky útok fungoval v pořádku, jenže od druhé sady přišlo v těchto činnostech znejistění. Ostrava začala lépe podávat, my jsme hůře řešili jednoduché situace a především špatně bránili Kojdovou. Vinou těchto důvodů bylo střetnutí až do konce třetího setu vyrovnané, hosté snížili na 2:1. Ve čtvrté části jsme si pak pomohli kvalitním servisem pro změnu my a dostali zápas zpět pod svou kontrolu. Měli jsme dnes navrch zejména v útoku, kde nám pravidelně bodovalo víc hráček. Nicméně celkově náš výkon optimální nebyl, pořád to drhne.“

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „První set byl z naší strany nervózní, asi trochu daň za televizní utkání pro náš mladý tým. Potřebovaly jsme se otrkat a ověřit si, že se v Prostějově dá hrát. Od druhé sady už jsme se zlepšily, škoda těsně ztracené koncovky. Ve třetím setu byl náš výkon výborný, zatlačily jsme domácí a přesně takový volejbal chceme předvádět. Pak ale soupeř hodně přidal, neboť věděl, že doma musí zvítězit. Nám už to přestalo tolik vycházet, ale celkově jsme tady neudělaly ostudu. I výsledek 1:3 na hřišti jasného favorita se cení.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Mám takové smíšené pocity. Dva sety jsme odehráli supr a z toho jeden získali, v tom druhém škoda koncovky a našeho nedůrazu během ní včetně několika zbytečných zaváhání. Úvodní a čtvrtá sada byly bohužel výrazně horší, srážel nás v nich přílišný respekt. Udělali jsme tam strašně moc nevynucených chyb, hlavně na servisu. Prostějov je samozřejmě silný a má velké individuality, ale takhle se ho bát nesmíme. Být mu vyrovnaným soupeřem jen dva sety ze čtyř mi nestačí, i když jsme to měli na půdě favorita a navíc před televizními kamerami těžké. Přesto šlo uhrát víc.“

Hráčky vékáčka mají v letošní sezóně zatím výborné vstupy do zápasů, což potvrdily i v pondělním večeru. Střetnutí sice otevřely chybou na smeči, ale bleskově otočily na 3:1 a poté dostávaly soupeřky pod permanentní, velice silný tlak. Čím? Hlavně kvalitním servisem, jenž Severomoravanky těžko přijímaly. A následně chybovaly ve všech činnostech. Domácí tým naopak neměl s přihrávkou problémy, skvěle blokoval i dominantně útočil. Jeho nápor přibrzdilo až účinné podání Zemanové, s jehož pomocí se hostující kolektiv chytil a snížil hrozivé skóre 16:7 na 17:12. Jednalo se však pouze o krátkodobý výpadek favorita, který vzápětí znovu přitlačil. A precizním výkonem suverénně ovládl zahajovací sadu – 25:15.

Zkraje druhé části prostějovská převaha neubrala absolutně nic na své pronikavosti. Pommerovy svěřenkyně pod ničivým tlakem dál vyráběly moc hrubek včetně nevynucených a nemilosrdné Hanačky toho umně využívaly (7:1). Tentokrát se ale ženám TJ povedlo z útlumu vymanit mnohem dříve, čímž bylo dění na taraflexu o poznání vyrovnanější i zajímavější. Klíčovým faktorem ostravského nástupu se stal zlepšený servis, na to navazující horší příjem VK. A Čadova parta náhle nedokázala překonávat o sto procent neprostupnější defenzivu protivníka. Celkově šel výkon hostů prudce nahoru, domácích přesně opačným směrem. Překvapivá zápletka vedla až k nečekaně rychlému zvratu na 11:12, set číslo dva tím získal náboj naprosté otevřenosti. Zpět do sedla posadilo Horkou a spol. vydařené střídání Nové na podání (13:14 – 17:14), nicméně rozjetá děvčata okolo kapitánky Valkové nepřestala klást houževnatý odpor. Podruhé otočila skóre na 18:19 a úřadující mistryně republiky se trápily. Leč přesto dramatický závěr navzdory několika zbytečným minelám těsně zvládly – 25:23.

Zvýšené sebevědomí Ostravy se promítlo do startu třetího dějství, který měla jak živější, tak jistější (0:2, 3:5). Papírově silnější družstvo nabralo dech pětibodovou šňůrou z 6:7 na 11:7 při servisu Weiss, jenže ani tohle neznamenalo definitivní rozhodnutí. Družina od polských hranic totiž dokázala opětovně zatlačit na kolísavou přihrávku favorizovaného soupeře a ten se nejen kvůli tomu dostal do zatím největších trablů během celého utkání. Úplně vypadl z konceptu, zdánlivě pohodový stav 13:9 se rázem změnil na zrcadlově opačných 15:19! Projet herní pasáž dílčím poměrem 2:10 by zamávalo s každým, ovšem Prostějovanky se z téhle bídy ještě dokázaly zvednout dotažením na 19:20. Aby koncovku stejně kontroloval aktuálně lepší mančaft v černých dresech – 22:25.

Průběh duelu se dost podobal devět dní starému šlágru v Olomouci, tudíž nyní byla řada na obhájkyních titulu a progresu v jejich hře. Jenž nastal okamžitě. Zkoncentrované plejerky VK se po tříminutové pauze vrátily na plac jako vyměněné a bryskně začaly plenit předtím tolik píšící volejbal sokyň (3:0, 6:1, 9:2). Ty působily dojmem, že se až příliš uspokojily ziskem jedné sady. A ve zbytku mače to oživené kvalitě na druhé straně sítě už nijak nekomplikovaly. Hostitelky se vrátily na úroveň, kterou by v současném složení měly předvádět, a čtvrtý díl opanovaly zásluhou rozpumpování svých top zbraní rozdílem třídy – 25:16 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend