VK Šelmy Brno : TJ Ostrava 3:2

Pátek, 20 Listopad, 2020 - 18:00

Úplně první zápas ženské UNIQA extraligy po koronavirové pauze se konal v Brně, kam přijely ostravské volejbalistky. První vzájemné utkání vyhrály v Ostravě brněnské Šelmy 3:1 na sety. Oba týmy v pauze nezahálely – svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera trénovaly v Polsku, tým Ondřeje Bouly se naopak vydal na cestu do Kosova, kde postoupil do osmifinále evropského poháru CEV.

VK Šelmy Brno – TJ Ostrava 3:2 (25:14, 25:13, 23:25, 18:25, 15:13)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Luboš Pecháček
Hráno bez diváků

Domácí: Nováková, Janečková, Marková, Mikysková, Faltínová, Širůčková, libero Chlumská. Střídaly: Šloufová, Horká, Podhrázká, Sklenářová
Hosté: Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, Hrdličková, Zemanová, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Kašparová, Bauerová, Nečasová

Ohlasy po utkání:
Soňa Nováková (kapitánka Šelmy Brno): „Jsem ráda, že jsme vybojovaly koncovku a vyhrály. Ostrava hrála perfektně v obraně a nebylo vůbec jednoduché složit míč. Od třetího setu se zlepšila na podání, my jsme se naopak zhoršily.“
Ondřej Boula (trenér Šelmy Brno): „Je trochu škoda ztraceného bodu. Je pravda, že po druhém setu se soupeř zlepšil. Začal lépe podávat, my jsme znejistili na útoku. Nefungovala nám pak tolik obrana, která ale na druhou stranu byla v těch prvních dvou setech vynikající.“
Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „První dva sety se nám vůbec nepovedly, jsou za námi a doufám, že se k nim už nebudeme vracet. Pak jsme začaly bojovat, hrát naši hru a tiebreak byl už o pár hloupých chybách. Je to škoda a snad to zítra napravíme.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Zápas jako na houpačce. Domácí nás zatlačili dobrým servisem, v podstatě jsme moc nevzdorovali. Pak jsme to začali bravurně vůlí otáčet, povedli se nám nějaké míče. Konečně jsme začali bránit a ten zápas otáčet. Koncovka tiebreaku pro nás smolná, prohráli jsme o dva body. Myslím, že jsme vedli 13:12, takže škoda koncovky tiebreaku a bodu z něj.“

Úvod utkání byl jako na houpačce, vedení si střídaly obě strany. První větší bodový únik byl za stavu 8:5. Skvěle se proti svým bývalým spoluhráčkám prosazovala Klára Faltínová. K ní se na podání přidala Anna Širůčková, která dvěma esy zvětšila vedení na 17:7. Následně přišla řada chyb na straně Ostravy a Brno si došlo v klidu pro první set – 25:14.
Stejně jako v první sadě dokázaly ostravské hráčky vzdorovat jen na začátku setu. Brněnským Šelmám se dařilo na podání i útoku, naopak soupeřky nasbíraly velké množství chyb, jejich útok se pohyboval kolem dvaceti procent. Šelmy tak získaly druhý set rozdílem dvanácti bodů.
Třetím setem jako by začal jiný zápas. Hráčky TJ Ostrava se výrazně zvedly, začaly více čapat v poli, k tomu přidaly také pět bloků. Útok Šelem šel naopak úplně dolů, nedařilo se ani na podání. Brno ale nesrazilo ani vedení soupeřek 15:8 a dotáhlo to až na vyrovnaných 19:19. Dvě nevynucené chyby na straně domácích za stavu 23:23 ale nakonec stály Šelmy třetí sadu.
Ostravu výhra setu dost nakopla. Do čtvrté sady vstoupila dost odvážně, první půlku téměř bezchybně na útoku. Domácí trenér sáhl k řadě střídání, ani ta však nezabránila ztrátě sady.
Tiebreak začal opět lépe pro Ostravu a už už se schylovalo k velkému obratu. Za stavu 13:13 ale následně přišla chyba Ostravy, domácí Ivona Marková skórovala na podání a Šelmy tak přeci jenom zvítězily. Nejvíce bodů zaznamenala brněnská Simona Janečková (18 bodů, 36 % na útoku), o bod méně měla ostravská Klára Žarnovická (17 bodů, 26 % na útoku).

Autor: Matouš Müller