Extraliga žen - 1. kolo: TJ Ostrava - VK Dukla Liberec 1:3

Do Ostravy zavítal letos poprvé celek Dukly Liberec na utkání 1. kola extraligy žen. Zatím stoprocentní výsledky Dukly, která ve třech předchozích utkáních brala devět bodů, favorizují hostující tým. Nicméně ostravské volejbalistky předvádějí před domácím publikem kvalitní volejbal a nedají rozhodně soupeři nic zadarmo. V posledním utkání podlehly volejbalistky TJ Ostrava Šelmám z Brna a svou bilanci by rády vylepšily. Dva sousedy z extraligové tabulky dělily od sebe před utkáním 4 body. Liberec byl v Ostravě nad síly domácích a bral po výhře 3:1 na sety plný bodový zisk do extraligové tabulky.

TJ Ostrava – VK Dukla Liberec 1:3 (21:25, 25:18, 13:25, 14:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Kubinec J.
Počet diváků: 111
č.: 21005      dne: 26.10.2023

Domácí: Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Jedličková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková Střídaly: Kašparová, Mikelová, Chládková, Látalová
Hosté: Frankevych, Kvapilová K., Kvapilová N., Herdová, Vyklická, Robins-Hardy, libera Kolářová, Démar Střídaly: Šulcová, Dvořáková, Pragerová, Fixová

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Zase se zřejmě budu opakovat. Je to škoda, opět to bylo o servisu, kdo lépe podával, tak ten vyhrál. Škoda, že jsme si neudržely standard z druhého setu, kdy jsme soupeře zatlačily a soupeř moc nebyl schopen skládat, my naopak dobře bránili. Z nejasného důvodu jsme poté zbytečně ubraly, nebo nevím, jestli jsme měly strach… Ubraly jsme na servisu a od toho se odvíjela hra, soupeř lépe přihrál, rozhodil a my nebyly schopné to ubránit.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Soupeř nás v dnešním utkání zatlačil servisem a vyrobili jsme spoustu nevynucených chyb. Dobře hrála Kvapilová (Nikola) na účku, kterou jsme neubránili, ale celkově jsme špatně bránili, protože jsme dva sety koukali a měli jsme chaos v obraně. Na tom budeme muset zapracovat.“
Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsem ráda, že jsme vyhrály. Po dlouhé cestě nás čekal náročný začátek. Až na druhý set to byl z naší strany dobře odvedený výkon, tlačily jsme podáním, což bylo super a jsem velmi spokojená.“
Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Začátek utkání nás nezastihl ve zrovna nejlepší formě, možná to bylo cestou. Cesta do Ostravy dnes byla utrpením, takže jsme přijeli hodně pozdě, ale samozřejmě jsme o tom věděli a možná jsme se měli lépe připravit, ale první set jsme nakonec otočili. Bohužel ve druhém setu to na nás dolehlo a po skvělém začátku jsme úplně odešli. Nicméně od třetího setu jsme začali plnit všechno, co jsme si řekli, a pak už i přes dobře hrající domácí jsme to utkání zvládli.“

Do utkání lépe vstoupily hráčky TJ Ostrava, které brzy vedly 3:1. Záhy bylo srovnáno zásluhou dvou chyb domácích na 3:3. I nadále vedla Ostrava (7:4, 10:6). Náskok Ostravy navýšila úspěšným úderem Jasečková na 5 bodů (13:8). Sérii pěti bodů ale Liberec dorovnal na 13:13. Poté šla do vedení znovu Ostrava (14:13, 16:15), Liberec ale znovu dokázal ztrátu dotáhnout a srovnat krok na 16:16. Eso Jedličkové znamenalo vedení domácích 18:16, tvrdý útok univerzálky Kvapilové a chyba domácích znamenala srovnání na 18:18. Do koncovky šly ostravské volejbalistky s náskokem jednoho bodu (20:19). Poté přišla série Liberce, který čtyřmi body otočil na 23:20. Ostrava sice snížila zásluhou chyby Šulcové, více ale domácí hráčky už v koncovce nestihly a Liberec zvítězil 25:21.
Do druhého setu vstoupil lépe soupeř, který vedl 3:0, Ostrava ale rychle srovnala na 3:3. Poté vedla liberecká děvčata (6:4), Ostrava ale otočila a vedla díky esu Jasečkové 7:6. Tříbodový náskok si Ostrava vypracovala, když vedla 10:7, liberecké hráčky ale neustále dotahovaly (12:9, 13:11). Ostrava si vypracovala náskok sedmi bodů, když vedla 18:11, do koncovky šly hráčky Ostravy za stavu 20:14. Koncovku provázely chyby, po nichž bylo skóre 23:17 pro Ostravu. Fixová sice snížila na 23:18, Jedličková ale nejprve útokem a poté bodovým blokem zajistila Ostravě výhru v setu 25:18.
Třetí set nabídl vyrovnaný úvod (3:3, 5:5), poté šel Liberec do vedení 9:5, na což reagoval trenér domácích oddechovým časem. Po něm Dukla dále navyšovala náskok (13:5 z pohledu Dukly). Ostravě se nedařilo a Liberec opět zvyšoval svůj náskok, který vyrostl až na 11 bodů (17:6). Jedenácti bodový náskok měly hostující hráčky i v koncovce, když vedly 20:9. Ostrava už stačila pouze korigovat výsledek na 25:13.
Čtvrtý set začal lépe pro Duklu, která vedla na úvod 4:1. Domácí hráčky sice nesložily zbraně, přesto se dařilo více hostům. Liberec zásluhou Šulcové vedl 8:3. Pětibodový náskok držely svěřenkyně trenéra Gálíka za stavu 10:5. Náskok hostů dále rostl (13:6, 15:6). Liberecké hráčky si pohodlný náskok už nenechaly vzít a nadále kráčely k zisku dalšího setu. Ostravě se nedařilo bodovat. Do koncovky vedla Dukla 20:11, nakonec v setu zvítězila 25:14 a celé utkání tak ovládla 3:1 na sety.
Hráčkou utkání byla vyhlášena Nikola Kvapilová.

Autor: Radek Karnufek