Extraliga žen - PLAY-OFF ČTVRTFINÁLE - 1.kolo: PVK Olymp Praha - TJ Ostrava 3:1

Tato série měla být podle papírových předpokladů nejvyrovnanější ve čtvrtfinále, ale zatím tomu tak nebylo. Olymp po dvou jednoznačných výhrách 3:0 vedl v sérii 2:0 na zápasy, a již dnes mohl o svém postupu do semifinále rozhodnout na vlastní palubovce. Ostrava ale nechtěla ještě složit zbraně a chtěla se pokusit vývoj série zdramatizovat. Olymp si v domácí hale postup pohlídal a po výhře 3:1 postupuje do semifinále.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:1 (25:20, 25:13, 22:25, 25:20)

stav série 3:0

Rozhodčí:  Buchar T., Olt J., delegát Škoda Z.
Počet diváků: 200

Domácí: Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Hodanová, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Virtová, Žáková
Hosté: Hadáčková, Jakuškina, Kojdová, Chládková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková. Střídaly: Jedličková, Látalová, Kalusková, Bauerová, Kašparová, Mikelová

Ohlasy po utkání:
Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem hrozně ráda, že jsme to zvládly. Bylo vidět, že Ostrava už neměla co ztratit po tom druhém setu, který byl dost jednoznačný. Od třetího setu do toho šla naplno a podařilo se jí v koncovce třetí sady několik es. O to víc jsem ráda, že jsme to zvládly v tom čtvrtém setu. Chtěla bych moc poděkovat všem fanouškům, všem holkám za tu bojovnost. Očekávaly jsme těžké zápasy a jsem ráda, že jsme to zvládly ve třech zápasech. Teď trochu odpočinout a hlavy už směřují k semifinále.“
Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Musím konstatovat, že jsem nesmírně spokojen s tím, že jsme postoupili do další fáze domácí soutěže a budeme hrát o medaile. Tak, jak nám gratuluje soupeř, tak musím i já pogratulovat jim, protože to byla sakra těžká série, i když to podle výsledku a průběhu úplně nevypadá. Tu sérii jsme začali velmi dobře, první vyhrané domácí utkání nás zklidnilo. V Ostravě jsme hráli vabank, podařilo se nám vyhrát a dneska jsme věděli, že ten třetí bod (vítězství) bývá nejtěžší. A to se i ukázalo. Ostrava za nepříznivého stavu, stejně jako v Českém poháru, začala solit servis a vycházelo jim to. Soupeř dnes hrál velmi dobře, uvolněně, protože už neměl co ztratit. Ta série nám vyšla, jsem nesmírně spokojen. Děkuji Verče, jako kapitánce, která má lví podíl na tom, že tým je v pohodě. A k tomu přidává i velmi dobré výkony na hřišti. A samozřejmě i celému týmu.“
Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava):„V první řadě bych chtěla pogratulovat Olympu k postupu do semifinále. Z naší strany jsme očekávaly větší boj, nechtěly jsme, aby to bylo jen na tři zápasy. Ale věřím, že ten třetí zápas, až na ten druhý set, jsme ukázaly, že když budeme bojovat a hrát týmově, tak se můžeme vyrovnat kterémukoliv týmu v extralize. Je to takový hořkosladký konec, nám tímto způsobem sezóna skončila. Zhodnotila bych ji i přes tento nezdar kladně.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava):„Předně musím poblahopřát Olympu, který si postup zasloužil, protože byl lepší. My jsme dneska předvedli nejbojovnější výkon, a škoda, mohli jsme takto celou sérii začínat. Myslím si, že první dvě utkání jsme hráli při zdi a byla to taková strategická válka. Sezónu hodnotím dobře. V sérii jsme se chtěli dostat dál, nevyšlo to. Musíme začít nanovo a poučit se z této těžké série, protože to série těžká byla, kdy jsme od začátku tahali za kratší konec.“

Nástup do utkání má lepší hostující celek, který jde do vedení 0:3. Domácí kontrují dobrým servisem podpořeným obranou a otáčí průběh na stav 7:5. Olymp si drží náskok dvou bodů až do stavu 13:11, kdy po bloku Moniky Brancuské odskakují domácí do vedení 14:11, na což reaguje time outem trenér hostů. Po další sérii na podání Olympu odskakují domácí do vedení 17:12. Ostravské hráčky snížením na 19:18 nutí k oddechovému času domácí lavičku. Dvacátý bod jako první družstvo dosahuje Olymp, (20:19) a po přímém bodu ze servisu Nicole Šmídové odskakuje do vedení 22:19. Olymp úspěšným útokem středem proměnil druhý setbol a jde do vedení 1:0 na sety.
Začátek druhé sady je vyrovnaný (2:2, 4:4), až po nečisté nahrávce ostravské nahrávačky a bodovému bloku domácí blokařky jde Olymp do vedení 7:4. Při nepříznivém stavu pro Ostravu za stavu 10:5 dochází k výměně na nahrávačském postu. Ani tato změna nepomáhá v rozletu domácích a rozdíl ve skóre se vyšplhá až na jedenáct bodů – 17:6. V samotném závěru druhého dějství se obraz hry nemění, i když hostující trenér se snaží zpomalit hru střídáními. Olymp si dokráčel po výhře 25:13 i pro druhý set.
Tři body v řadě ze stavu 3:3 na 3:6 přiměli Stanislava Mitáče k time outu. Zřejmě nejkrásnější výměna v utkání byla k vidění v olympské hale za stavu 7:7, kdy téměř ztracenou výměnu zvládla domácí děvčata uhrát a získat bod na svou stranu. Vyrovnaný průběh (8:8, 10:10, 12:12) třetí sady brzdí trenér Pommer time-outem, když se domácím hráčkám podaří dva body v řadě. Olymp odskakuje do vedení, aby si hned nabytý náskok nechal vzít, a do koncovky jdou týmy za stavu 16:16. Vyrovnaný průběh pokračuje až do stavu 20:20. Tři esa v řadě Nely Jasečkové přináší Ostravě vedení 20:23. Po následné chybě domácích na útoku přichází setbol pro hosty, který odvrací Olymp složeným útokem. Ostrava si již úplný závěr nenechala utéct a po první vyhrané sadě v sérii uvidí početné publikum v olympské hale minimálně ještě jeden set.
Do něj má lepší vstup domácí družstvo (3:1, 5:3, 7:5). Nutno říct, že v této fázi utkání Ostrava kupí na servisu chybu za chybou – celkem tři v řadě. Eso Lucie Kalhousové přimělo za stavu 9:6 vzít si čas na zklidnění hostující lavičku. Vlnu emocí na ostravské straně způsobila rozehra za stavu 11:12, aby stejné emoce přinesl hned další míč na druhé straně. Současná pasáž hry přináší to, co se od této čtvrtfinálové série očekávalo – plno emocí, vyrovnaný průběh a kvalitní podívanou na obou stranách. Po oddechovém času Ostravy přichází dlouhá přestávka kvůli dohadům ohledně stavu, utkání pokračuje za stavu 19:16. Pauza více prospěla domácím hráčkám, které odskakují do vedení 21:16. Postupový mečbol přichází po útoku Pavlíny Šimáňové, ten ale odvrací útokem hostující kapitánka. Konec v sérii ale přichází po další výměně. Olymp potvrdil roli lépe postaveného týmu po základní části a vyhrál v tomto utkání 3:1 a v celé sérii 3:0 na zápasy.

Autor: Michal Grivalský