Extraliga žen - 8. kolo: TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:1

8. kolo extraligy žen proti sobě svedlo loňské medailistky, které si i v letošním ročníku udržují dobrou formu a bojují o špici tabulky. Vítěz utkání se vyhoupne na průběžné 1. místo i díky tomu, že dosud neporažený Prostějov má odehráno méně zápasů. A to se zaslouženě podařilo Ostravě.

TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:1 (25:18, 19:25, 25:23, 25:17)

Rozhodčí: Velinov E./Vachutka M.
Počet diváků: 450

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Čuboňová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero: Červenková. Střídaly: Součková, Diatková.
Hosté: Dudová, Košická, Sajdová, Orvošová, Michalíková, Čutuk, libero: Sain. Střídaly:  Dedíková, Strušková, Andreeva, Kubínová.

Vyjádření:
Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Moc, moc chválím za bojovný kolektivní výkon. Chválím i holky z lavičky. Proti takhle kvalitnímu týmu, který má nejsilnější sestavu posledních let, si cením vítězství.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Olomouc má v letošní sezóně ambiciózní tým a my jsme k utkání přistoupili se zdravým respektem. Chtěli jsme podat dobrý výkon a to se nám i povedlo. Jen ve 3. setu jsme nezvládli koncovku. Jinak jsme zatlačili servisem a udělali jsme méně nevynucených chyb. Jsem rád za vítězství před skoro vyprodaným hledištěm. “

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Gratulujeme soupeři k vítězství. Myslím, že Ostrava hraje kolektivně, my některé právě ne. Nevycházel nám servis jako jindy a Ostrava naopak podávala velmi dobře.“
Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Rozhodl 3. set, když jsme se v koncovce tahali o vítězství a prohráli. Naše přihrávka byla většinou špatná a tím pádem jsme to měli i těžké v útoku. Nepodali jsme náš stabilní výkon a tím jsme soupeři pomohli.“

Popis utkání:
Do zápasu s loňským přemožitelem v boji o finále extraligy vstoupily domácí hráčky odhodlaně, ale v podobném rozpoložení nastoupily do zápasu i soupeřky z Olomouce (2:0, 2:3, 3:3). Po dvou esech olomoucké Sajdové (3:6) si trenér domácích vyžádal oddechový čas a po něm dvěmi esy kontrovala domácí Kojdová (7:6). Do prvního technického time vstupovaly jako vedoucí tým domácí hráčky. Hosté sice dokázali brzy vyrovnat, ale pak si už domácí bod za bodem vypracovávali náskok (10:8, 13:10, 14:11, 15:12, 16:13). Olomoucké hráčky se pak již pouze pokoušely snížit náskok domácích (17:15). Změnu ve vývoji zápasu nepřinesly ani time hostů za stavu 19:15 a 21:15. Celkově získaly hostující hráčky jen 18 bodů.
Druhý set si hosté od počátku lépe hlídali. Brzy se jim podařil získat tříbodový náskok (0:2, 2:3, 2:5). Domácí na to odpověděli zvýšeným úsilím a snažili se náskok stáhnout (4:5, 4:6, 6:6) a první technický time proběhl za stavu 8:7. I po time se domácí drželi ve vedení (9:7, 11:8, 12:9, 13:10). Hosté však zlepšenou hrou dokázali náskok stáhnout (13:12, 14:12, 14:14). Trenér domácích se pokusil za stavu 14:14 své svěřenky uklidnit, ale to se podařilo jen nakrátko (16:15). Pak si hosté začali opět bod za bodem budovat náskok (16:18, 16:19, 17:19, 19:20, 19:23). Závěr setu, i díky nedůraznému útoku domácích, měly hráčky Olomouce pod kontrolou a vyrovnaly stav zápasu na 1:1.
V úvodu třetího setu se oba soupeři přetahovali o vedení (1:0, 1:3, 4:3, 4:6,7:6). Pak ovšem domácí hráčky umožnily svou nedůraznou hrou soupeři odskočit (7:8, 9:10, 9:12). Pokyny udělené domácím hráčkám v time, který si vyžádal trenér Pommer, přinesly opět vývoj setu jako na houpačce (11:12, 11:13, 14:13, 14:15, 16:15, 17:16, 17:18, 18:19, 19:20). Ve chvíli, kdy se hráčky Ostravy dostaly do vedení 21:20, se pokusil trenér hostí změnit vývoj koncovky třetího setu timem. Hosté sice srovnali na 21:21, ale domácí se vzápětí utrhli na 23:21i díky esu Zemanové. Olomoučanky se stále nevzdaly naděje na zisk setu (23:22, 24:22, 24:23). Druhým setbolem ovšem set získaly domácí hráčky.
Povzbuzená Ostrava se hned v úvodu setu dostala do vedení (6:2, 8:4). I přes malé zaváhání, kdy dovolili hostům snížit na 8:6, při servisu Nachmilnerové domácí odskočili na 12:6. 5 – 7 bodový náskok  (16:11, 18:12) si Ostrava udržovala až do stavu 20:13. Poslední vzepětí Olomouce bylo do stavu 20:17. Pak si ovšem trenér domácích pomohl dvojstřídáním (Diatková, Součková), po kterém už hosté nezískali ani jediný bod.

Autor: Miloš Matula.

Hala: Hala míčových sportů
Adresa: Varenská 40a, Ostrava   70200