VK Agel Prostějov : TJ Ostrava 3:1

Pátek, 28 Říjen, 2016 - 17:00

VK Agel Prostějov - TJ Ostrava      3 : 1  (-21, 24, 17, 6)

Šlágr 4. kola UNIQA extraligy žen ČR 2016/17 mezi vedoucím Prostějovem a třetí Ostravou měl říz. Hostující družstvo dobrým výkonem sahalo po překvapivém bodovém zisku, ale s úvodním vítězným setem v zádech ztratilo ten druhý v těsné koncovce a do té doby trápící se volejbalistky VK AGEL pak zbytek zápasu jednoznačně opanovaly. Navzdory problémům i dalšímu ne zcela přesvědčivému výsledku 3:1 tudíž zůstaly v čele soutěže, nicméně herní nevyrovnanost je směrem k nadcházející Champions League varováním.

Rozhodčí: Duda D., Müller L.

Počet diváků: 700

Domácí: Matienzo, Trnková, Rodriguez, Emonts, Herelová, Hindriksen, libero Kovářová. Střídaly: Basa, Gambová, Frigo, Tinklová.
Hosté: Toufarová, Zemanová, Zedníková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero Červenková. Střídaly: Diatková, Součková, Kvapilová, Čuboňová, Faltínová.

Mareike Hindriksen (kapitánka VK AGEL Prostějov): „Moc jsme chtěly utkání začít dobře a hrát co nejlepší volejbal, jenže to chtění bylo možná až příliš velké. Na hřišti jsme první dvě sady působily strašně nervózně a svázaně, dělaly jsme spoustu zbytečných chyb, celkově hrály špatně. Naštěstí jsme dokázaly bojovností vydřít klíčovou koncovku druhého setu, což nám pomohlo a až do konce šel pak náš výkon pořád nahoru. Za vítězství jsme po takovém vývoji rády, ale podobně mizerný začátek už nesmíme opakovat.“
Peter Goga (trenér VK AGEL Prostějov): „Úvodní dva sety jsme odehráli špatně. Když to řeknu s trochou černého humoru, jsme jako dieselový motor, který se potřebuje k lepšímu výkonu zahřát a jakmile se zahřeje, tak už jede. Což je však ve volejbalu samozřejmě špatně, neboť dobře je nutné hrát od začátku. Místo toho jsme dlouho působili hrozně nervózně a bojácně, naopak Ostrava kvalitním výkonem zaslouženě vedla. Rozhodující byl závěr druhé sady, kdy jsme se po osmibodové šňůře hostů dostali do krize a hrozilo, že budeme ztrácet již 0:2 na sety, ale holky v nejtěžší chvíli maximálně zabojovaly a tohle nebezpečí zažehnaly. Poté jsme už měli jasně navrch a soupeř ve čtvrtém setu úplně odpadl. I přes velké potíže jsme rádi, že nám los umožnil absolvovat před kvalifikací Champions League tak těžký zápas.“

Iva Nachmilnerová (kapitánka TJ Ostrava): „Je škoda, že jsme nepokračovaly ve výborném výkonu z prvního setu celé utkání. Ještě i ve druhém jsme hrály dobře, ale koncovka nám nevyšla tím, že jsme zbytečně ztratily koncentraci a soupeřkám pomohly svými vlastními chybami. Od půlky třetí sady už to bylo z naší strany špatné a čtvrtý set bych nazvala ostudným, tam jsme hořely. Musíme dál pracovat a po dnešku víme na čem. Hlavní je udržet kvalitní hru celý zápas, ne pouze jeho část.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Byl to dobrý sport pro diváka. Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a v prvním setu drželi taktovku tím, že se nám dařilo tlačit soupeře servisem. Od druhé sady se to ale začalo otáčet, načež za stavu 16:8 Tera Diatková skvěle podržela podání a povedlo se nám rychle srovnat na 16:16. Dokonce jsme pak o bod vedli, jenže v koncovce rozhodly dvě nebo tři naše malé chyby. Vyrovnaně jsme potom hráli ještě víc než polovinu třetího setu, aby se následně projevila síla soupeře. Škoda, že jsme nezvýšili vedení na 2:0 na sady, pak by se možná zápas vyvíjel jinak. Na kdyby se však nehraje. Každopádně jsme zjistili, že Prostějov je letos hratelný, a s výkonem ve dvou úvodních setech můžeme být spokojení. Kvůli zbytku střetnutí mám ale pocity trochu smíšené.“

Velmi špatný byl vstup domácího týmu do zatím nejtěžšího střetnutí sezóny. Od stavu 2:1 vyrobila Rodriguez tři chyby v krátkém sledu, následovalo eso dobře podávající Zedníkové a pětibodová šňůra otočila vývoj na 2:6. Vzápětí manko ještě narostlo (3:8), což však pro favoritky znamenalo potřebný budíček. Emonts s Matienzo vyšlo několik razantních smečí, přidal se zlepšený servis i blok a skóre se rychle téměř srovnalo (8:9). Za chvíli už se skutečně začínalo odznova (11:11), nicméně ostravský celek se nenechal snadno zlomit. Hrál pestře a dlouho zůstával v těsném vedení, aby v koncovce tvrdě udeřil. Zahajovací sadu rozhodla další série bodů, tentokrát ze 17:17 na 17:23. Hanačkám zde naprosto odešla přihrávka proti podání Valkové, hostující děvčata výborně bránila a zaslouženě umlčela zaskočené fanoušky – 21:25.
Úřadující mistryně republiky se ocitly v nepříjemné tísni, ovšem dokázaly z ní ladně vybruslit. Opět se v klíčové roli ocitla servírující plejerka – tentokrát Emonts – a s horším příjmem pro změnu zápasil severomoravský kolektiv. Obrat z 1:2 na 8:3 měl značnou kadenci, pomohl k němu též ofenzivní příspěvek středových hráček. Ty v zakončení doplnily krajní parťačky sestavy, navíc mnohem lépe fungovala celá hra vékáčka včetně přechodu z defenzivy do protiakcí. Výrazná převaha vyvrcholila trhákem na 16:8, jenže hned pak se děly šokující věci. Prostějovský mančaft totálně vypadl z role, soupeř předvedl vynikající pasáž (s vydatnou pomocí střídající Diatkové) a osmi body za sebou vyrovnal (16:16)! Tím odstartovalo obrovské drama, v němž to zprvu vypadalo na pokračování rostoucí senzace (20:21), ale zvrat na 23:21 i hekticky urvaný závěr s až třetím proměněným setbolem vrátil Gogovy svěřenky do zápasu – 26:24.
Přesto z domácího souboru čišela nemalá nervozita, zatímco ženy TJ neměly co ztratit. Pomoc pro obhájkyně titulů přišla s kvalitním odpichem do dějství číslo tři (3:0), leč na straně VK se stále střídaly dobré okamžiky s vyloženě špatnými. Připravený protivník toho využíval a nadále držel krok (8:9). Pro diváky bylo pozitivní, že mohli sledovat vzrušující duel plný dlouhých a často pohledných výměn, avšak příznivci Prostějova by samozřejmě víc uvítali herní dominanci své družiny. Ta se zásluhou kvalitního výkonu Ostravanek dlouho nekonala (16:15), ale nakonec ještě ve třetí části přece jen přišla. Bronzový tým loňského ročníku extraligy neudržel vysokou úroveň, Hindriksen a spol. pořádně zatlačily a silným finišem najednou vládly – 25:17.
Na svůj nápor poté plynule navázaly zkraje čtvrtého setu drtivým nástupem (7:0). Pommerova parta marně hledala předchozí pohodu, která se absolutně přelila k Agelkám. V této fázi utkání už předváděly volejbal mezinárodních parametrů, na jejich rapidně pozvednutý výkon byla radost pohledět a ostře kontrastoval s velkými výkyvy v dřívějším průběhu souboje. Naopak hostující hráčky se z palubovky úplně vytratily, nic jim nevycházelo, lídryním tabulky pro změnu šlo všechno a tím pádem se v poslední sadě zrodil debakl – 25:6 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend