Extraliga žen - 15. kolo: TJ Ostrava - VK Dukla Liberec 10.12.2022

V utkání patnáctého kola UNIQA extraligy žen ve volejbale přivítá TJ Ostrava hosty z Dukly Liberec. V prvním letošním střetnutí těchto týmů v Liberci zvítězily hráčky Dukly 3:1 na sety. Hostujícímu týmu před utkáním patřila čtvrtá pozice v extraligové tabulce, Ostravě sedmá. Favoritem utkání je tedy Liberec, nicméně Ostrava v posledním domácím utkání dobře servírovala, skvěle bránila, zvítězila a bude chtít bojovat o cenné body. Oba celky mají odehrán stejný počet utkání a v tabulce je dělí rozdíl čtyř bodů.

TJ Ostrava – VK Dukla Liberec 0:3 (14:25, 25:27, 17:25)

Rozhodčí: Ištvanech M., Horký P.
č.: 21075 dne: 10. 12. 2022 v hod.: 17:00
Počet diváků: 78

Nejlepší hráčka utkání: NEČASOVÁ Michaela (LIB)

Domácí: Výtisková, Buvinič, Jedličková, Skřivanová, Bauerová, Hadáčková, libero Jančová. Střídaly: Chládková, Kašparová, Dabrowska, Tobiášová
Hosté: Šulcová, Nečasová, Kvapilová, Frankevych, Kohoutová, Deisl, libero Kolářová. Střídaly: Kojdová, Lyklema, Bartošová

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Po celkem „odchozeném“ prvním setu jsme se naštěstí v tom druhém vzchopily, ale je strašná škoda, že jsme si tu koncovku neuhrály. Potom by se nám hrálo úplně jinak, měly bychom jinak nastavené hlavy a myslím si, že to nás celkem dostalo na kolena a ten třetí set už byl odrazem toho, jak jsme do zápasu vstoupily.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „My jsme byli celý zápas dnes nedůrazní. Kromě důrazu nám chyběla i větší odvaha, a to se ukázalo ve druhém setu, který jsme si měli dohrát. Sice jsme prohrávali, ale stáhli jsme to. Poté jsme nedůrazem nedohráli druhý set. Do dalšího zápasu se musíme zlepšit ve všem a hlavně v přístupu, musíme více bojovat.“
Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Tak my jsme samozřejmě rády za tři body, protože jsou pro nás důležité, tabulka je našlapaná a hraje se o každý bod. Jsem ráda, že jsme to zvládly. Cesta do Ostravy byla daleká, takže o to je to vítězství cennější. Myslím si, i když jsem zatím neviděla statistiku, že jsme dnes zvládly lépe obranu na síti i útok, takže jsme moc rády.“
Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Utkání pro nás rozhodla koncovka druhého setu, kdy jsme si to sice nechali zbytečně utéct, ale nakonec jsme to obrátili a myslím si, že jsme dnes byli lepší. Samozřejmě výkon mohl být o hodně lepší, ale počítají se body a výsledek 3:0 je dobrý pro nás.“

Úvod utkání nabídl vyrovnanou bitvu obou celků. Oba týmy se prosazovaly na útoku. Za stavu 4:4 bylo srovnáno, poté se Liberec ujal vedení, které Ostrava vždy dokázala dotáhnout a srovnat krok (8:8, 11:11). První výraznější náskok na svou stranu získaly volejbalistky Liberce, které vedly 16:12. Po několika chybách domácích a složených míčích hostující kapitánky Kvapilové šli hosté do koncovky se sedmibodovým náskokem 20:13. Ostravě se nepodařilo zvrátit nepříznivý stav ve skóre a hosté dokráčeli k vítězství v prvním setu poměrem 25:14.
Ve druhém setu to na začátku byly opět domácí hráčky, které musely dotahovat volejbalistky Dukly. Žádný z obou celků si ale nevypracoval výraznější náskok. První rozdíl ve skóre o tři body zaznamenali diváci ve druhém setu za stavu 10:7 pro Liberec. Ostrava ale dokázala srovnat na 11:11 také díky dvěma chybám na útoku liberecké hráčky Frankevych. Po ese Skřivanové se Ostrava ujala vedení 12:11. Dvě chyby hostů a dva úspěšné útoky Hadáčkové znamenaly vedení Ostravy 16:11. Skřivanová dokonce esem poslala Ostravu do vedení 17:11. Do koncovky šla Ostrava za stavu 20:16. Volejbalistky Dukly Liberec ale dokázaly tento náskok domácích smazat a rázem bylo srovnáno 20:20. Lyklema sice poslala Liberec do vedení 21:20, Skřivanová s Bauerovou ale úspěšnými útoky získaly vedení pro Ostravu 24:21. Následovaly ale dvě chyby domácích hráček a poté bodový blok kapitánky Liberce Kvapilové a Liberec smazal náskok Ostravy. Srovnáno bylo opět za stavu 25:25. Po úspěšném útoku Kvapilové a bodovém bloku Nečasové bylo rozhodnuto o vítězi druhého setu. Liberecká děvčata zvládla i druhý set a ujala se vedení v utkání 2:0 na sety po výhře 27:25 ve druhém setu.
Také v úvodu třetího setu vedly hráčky Liberce (3:1, 8:3, 10:7). Hostující tým si vypracoval náskok, který narostl až na osm bodů (16:8 pro Liberec). Ostrava se sice pokusila nepříznivý vývoj utkání zvrátit, ale liberecké volejbalistky držely svůj náskok skvělým útokem a do koncovky šly s pohodlným náskokem šesti bodů (20:14). Liberec zvládl i koncovku tohoto setu a zaslouženě v něm vyhrál 25:17 a celkově tak svěřenkyně trenéra Gálíka vyhrály v utkání 3:0 na sety.

Autor: Radek Karnufek