Extraliga žen - 10. kolo: VK Dukla Liberec - TJ Ostrava 3:2

Čtvrtečním zápasem v Liberci vstoupily oba dnešní soupeři do druhé třetiny základní části extraligy. Ženy Dukly Liberec doma neztratily ani jeden bod, dokonce ani jediný set a v prvním kole na palubovce Ostravy zvítězily 3:1. Proto byla pro tento duel Dukla jasným favoritem. Do Liberce se s ostravským celkem vrátila Petra Kojdová, která dvě sezóny oblékala dres Dukly a letos je jednou z nejvíce bodujících hráček Ostravy (107 bodů, na Dukle za dva roky 596 bodů v extralize) a zdejší halu velmi dobře zná. V prvním setu Ostrava dvakrát nahlédla do dvoubodového vedení, ale potom ztratila set na jednom postavení. V druhém a třetím setu Ostrava získané vedení z poloviny jednotlivých setů zužitkovala ve vedení 2:1 na sety, ve čtvrtém ale nedokázala udržet vysoké vedení a neproměnila dva mečboly. V dramatické a hlavně nervózní koncovce byl nakonec úspěšnější Liberec a rozhodnutí muselo padnout ve zkrácené hře. I zde měla více ze hry děvčata z Moravy (7:12), ale v koncovce se štěstí přiklonilo na stranu Dukly a ta nakonec uhájila domácí neporazitelnost.

VK Dukla Liberec – TJ Ostrava 3:2 (25:16, 23:25, 17:25, 32:30, 21:19)

Rozhodčí: Domink Činátl, Michaela Hladišová, delegát Jaroslav Švejda
Počet diváků: 278

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, Lucie Šulcová, Thamier Silva de Mello, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, libera Adéla Démar, Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Pragerová, Jana Fixová, Diana Frankevych, Kateřina Kvapilová
Hosté: Michaela Hadáčková, Petra Kašparová, Petra Kojdová, Adéla Chládková, Sandra Skřivanová, Nela Jasečková, libera Tereza Slavíková, Nela Tobiášová. Střídaly: Fedora Jakuškina, Elen Jedličková, Klára Mikelová

Ohlasy po utkání:
Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): „Zaprvé jsem velmi ráda, že jsme zvládly těžký tiebreak a také, že jsme zvládly nekonečně dlouhý čtvrtý set. My jsme dnes neměly moc dobrý příjem podání, soupeř nás zatlačil servisem. Ale jsem také ráda, že lavička, která během utkání nastoupila, ukázala, že dokáže obrátit nepříznivě vyvíjející se zápas. V celkovém výsledku jsem spokojená.“
Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnešní utkání bych zhodnotil takto. Začátek utkání 3:0 pro nás, průběh utkání 3:1 pro Ostravu. A nakonec vydřené vítězství a výborný volejbal. Divákům se ty poslední dva sety musely moc líbit. Celkově si myslím, že utkání bylo silně ovlivněno chybami rozhodčích. Na obě strany jich tam bylo strašně moc a zbytečně.“
Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Jenom škoda, že jsme dnešní utkání nedohrály za tři body. Myslím si, že ve čtvrtém setu jsme měly docela slušný bodový náskok, který jsme si měly udržet. Bohužel utkání se dostalo do tiebreaku. Zde jsme nástup měly zase výborný, ale potom jsme soupeře pustily do hry a holky se rozehrály a samotná koncovka už byla o štěstí. Utkání bylo zbytečně vyhrocené ze strany rozhodčích. Udělali zde hodně chyb, které si myslím, že by extraligoví rozhodčí dělat neměli, ale rozhodně se na to nevymlouvám. Měly jsme si to utkání samy vyhrát za tři body.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes po boji bereme málo bodů. Musíme být víc důraznější, ale jedeme dál. V určitých pasážích, kdy jsme soupeře tlačili, musím holky pochválit za dodržení obran jak na síti, tak v poli, ale v koncovkách jsme měli být důraznější.“

Popis utkání:
Po smeči Dukly do autu Ostrava odskakuje o dva body (1:3), ale i hosté smečují po lajně do těsného autu a za stavu 3:3 je vyrovnáno. Po esu Nikoly Kvapilové se poprvé Dukla dostává do vedení, a když v další rozehře Lucia Herdová tvrdě útočí z hlavního kůlu, domácí vedou o dva míče (6:4). Další útok Dukly končí v poli Ostravy, ale hlavní rozhodčí je jiného názoru a je vyrovnáno (6:6). Po smeči Petry Kojdové do pole Dukly a další nevynucené chybě domácí hráčky na útoku se vrací Ostrava do dvoubodového vedení (9:11), ale opět své vedení po chybách ztrácí (nečistá hra na nahrávce a dvakrát smeč do autu – 14:11) a trenér Ostravy Zdeněk Pommer svolává své hráčky k poradě. I po návratu z time nemohou Ostravanky dostat z podání Lucii Šulcovou. Blok (Lucia Herdová), přesné zakončení (Nikola Kvapilová a Lucia Herdová) a Ostrava si žádá druhý time (17:11). Při podání Nikoly Kvapilové se Dukla rychle přibližuje k prvnímu setbolu utkání (23:14 – eso, Ostrava aut a útok Lucia Herdová). První setbol si připisuje domácí kapitánka Klára Vyklická tvrdým zakončením signálem středem za hlavou své nahrávačky (24:15). Michaela Hadáčková oddaluje konec prvního setu smečí o blok Dukly do „debla“, ale opakovaný signál domácí kapitánky je nechytatelný a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety.

V úvodu druhé sady Nikola Kvapilová posílá Duklu z vedlejšího kůlu do vedení 2:0. Dukla své vedení ztrácí technickým proviněním, dle rozhodčí dotek sítě při útoku. Dva úspěšné bloky Ostravy (Michaela Hadáčková  a Petra Kojdová) a Ostrava odskakuje o dva míče 5:7. Po tříbodovém vedení již Libor Gálík zastavuje hru oddechovým časem (9:12 – smeč Nela Jasečková). Jednoblokem Klára Vyklická snižuje náskok hostů a když je blok Ostravy v síti, máme vyrovnáno (12:12 – time Ostrava). Po time se na bloku prosazuje Nela Jasečková a domácí útočí pouze do sítě a tříbodové vedení má Ostrava rychle zpět (12:15). Dukle se nedaří na útoku a toho využívá Ostrava, která navyšuje své vedení (13:17 – smeč Nela Jasečková, time Dukla). Čistým esem domácí snižují vedení Ostravy a ta rychle žádá oddechový čas (16:18 – eso Klára Vyklická). Přiblížení na jediný bod zařizuje blokem Thamier Silva de Mello. Po zkaženém podání je Dukla jediný bod od ztráty prvního setu na domácí palubovce (21:24). Klára Vyklická středem první setbol odvrací, Nikola Kvapilová přímým bodem z podání druhý, třetí už si Ostrava pohlídala a jako první získává set v Liberci (Michaela Hadáčková signálem středem) a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Při podání Lucie Šulcové se daří Dukle bodovat na síti a jít do vedení 4:1 (útok Nikola Kvapilová), ale při podání Nely Jasečkové je velmi brzy vyrovnáno (5:5 – 2x eso). Ale i Dukla je silná na podání a právě touto činností nyní září Lucia Herdová (10:7 – eso a time Ostrava). Nyní zase na podání boduje Ostrava a snižuje vedení Dukly ((11:10 2x eso Petra Kašparová, time Dukla). Po time přichází kvalitní obrana na síti hostů a po obětavé hře v poli se prosazuje na útoku Petra Kojdová a Ostrava je ve vedení (11:12). Ostrava je při chuti a zvyšuje své vedení blokem a přichází další time Dukly (13:16 – blok Sandra Skřivanová). V koncovce Ostrava navyšuje své vedení na rozdíl osmi bodů při podání Nely Jasečkové (15:23). Dvojblokem si Ostrava připisuje první setbol třetí sady (16:24). První odvrací Jana Fixová z hlavního kůlu, ale druhý si již Ostrava pohlídala a jde do vedení na sety, 1:2.

Po vyrovnaném začátku čtvrté sady se daří Lucii Šulcové vytlouci blok Ostravy a Nikole Kvapilové prosadit na smeči a máme tu oddechový čas Ostravy (9:6). Sandra Skřivanová vytlouká blok Dukly a Petra Kašparová přidává další eso, a když se tvrdě na útoku vyznamenává Sandra Skřívanová, Ostrava je ve vedení (9:10 – time Dukla). Ani time nezastavuje s chutí hrající Ostravu. Ta navyšuje své vedení kvalitní obrannou hrou na síti i v poli (9:13). Ani oddechové časy a střídání v domácím celku Ostravu zatím nezastavuje (10:15 – blok Nela Jasečková). Až při podání Diany Frankevych získává Dukla dva body obranou na síti (13:15 – blok Kateřina Kvapilová a Lucia Herdová) a i Ostrava si žádá oddechový čas. Další úspěšný blok a domácí prohrávají o jediný bod (16:17 – blok Klára Vyklická). Po přešlapu třímetrové lajny hráčkou Ostravy je vyrovnáno (17:17). Dobře postaveným blokem a dalším esem (Nela Jasečková) se Ostrava vrací do vedení (17:21). Přesto se domácí hráčky nevzdávají a při podání své kapitánky je vyrovnáno (22:22 – eso). Lucie Šulcová nekompromisní smečí získává Dukle nepatrné vedení (23:22). Další nešťastné rozhodnutí hlavního rozhodčí daruje Ostravě mečbol. Hráčky zahrály míč těsně nad zemí, ale hlavní rozhodčí podruhé během dvou postavení posoudil dopad míče na zem, prostě zde chybí jestřábí oko. Lucie Šulcová první mečbol odvrací a je vyrovnáno 24:24. Další technický prohřešek Dukly, blok v síti a Ostrava má druhý mečbol. Opět Lucie Šulcová z hlavního kůlu je proti konci utkání. Neuvěřitelné zákroky v poli předvádí Lucie Kolářová, na síti se nemýlí Jana Fixová a Dukla má setbol. Další vzrušení, smeč do velkého autu Ostravy, ale rozhodčí viděl teč. Nyní se dlouho nehraje. Až po konzultaci s Michaelou Hladišovou hlavní rozhodčí mění své rozhodnutí – setbol Dukla. Nyní zase Ostrava protestuje. V nervózním závěru setu Dukla proměňuje až svůj šestý setbol. Jana Fixová smečuje do pásky a po ní se míč kutálí a padá podél sítě do pole Ostravy a je vyrovnáno 2:2 na sety.

Tak jak skončil čtvrtý set, tak pokračuje pátý – bojem o každý bod. Ostrava získává nepatrný náskok po smeči Dukly do autu (3:6 – time Dukla). Po time domácí hráčky snižují vedení Ostravy. To se na podání prosazuje Jana Fixová (5:6 – eso). Po střídání stran hned z první po nepřesném příjmu podání zakončuje Michaela Hadáčková a Ostrava si tříbodové vedení bere zpět (6:9 – time Dukla). A opět se nehraje, další sporný míč. Smeč Dukly zřejmě dopadla do hřiště, ale hlavní posoudil jako aut. Trenér Ostravy se uculuje, měl to u nohy, a domácí protestují. Toto rozhodnutí stojí domácí další manko bodů (7:11). Nyní opravdu končí míč v autu a Ostrava je blízko zisku dvou bodů a dobytí liberecké tvrze (7:12). Až při podání Anny Pragerové se i domácí osmělují a začínají Ostravu dohánět (10:12 – útok Jana Fixová, time Ostrava). Po zalívce ze signálu středem je rozdíl jediný bod (12:13 - Kateřina Kvapilová) a když Ostrava smečuje do velkého autu, je vyrovnáno (13:13). Přesto Ostrava si připisuje další mečbol, smečí z vedlejšího kůlu. Chytrá i šťastná zalívka Lucie Herdové vyrovnává na 14:14. Jana Fixová na co sáhne, to vše padá do pole soupeřek a nyní dokonce získává mečbol pro Duklu. Ostrava odvrací první nebezpečí Dukly a po doteku útočící hráčky sítě má nyní zase Ostrava mečbol. Až za stavu 20:19 se Dukla vrací pro mečbol, to Lucie Šulcová šikovně ometá blok Ostravy, tento mečbol již je proměněn. Anna Pragerová si připisuje eso, když velkým prasátkem ukončuje nekonečně dlouhé dnešní utkání a Dukla vítězí 3:2 na sety

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková