Extraliga žen - 5. kolo: TJ Ostrava - PVK Olymp Praha 3:2

Utkání pátého kola extraligy žen ve volejbale nabídlo souboj domácího týmu TJ Ostrava s hosty z PVK Olympu Praha. Po čtyřech odehraných utkáních na tom byl lépe pražský Olymp, který měl sedm bodů, zatímco Ostrava pět. Oby týmy měly za sebou dvě výhry a dvě prohry, nicméně oba celky braly v utkáních jiné bodové zisky. Tradičně dramatické utkání plné emocí viděli diváci ve sportovní hale na Varenské ulici i tentokrát. V pětisetové bitvě nakonec zvítězily domácí hráčky a zapsaly do tabulky o bod více než soupeř.

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:17, 15:12)

Rozhodčí: Novák M., Trumpeš D.
Počet diváků: 220
č.: 21023      dne: 28.10.2023

Domácí: Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Chládková, Skřivanová, Jasečková, libero Slavíková Střídaly: Jakuškina, Mikelová, Jedličková, Fukalová
Hosté: Brichtová, Žáková, Brancuská, Hodanová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová Střídaly: Průšová, Doudová, Virtová, Vlčková

Sandra Skřivanová (kapitánka TJ Ostrava): „Tak dnes jsem rozhodně moc ráda, že jsme to dotáhly do vítězného konce i když si myslím, že to mohlo být v klidu 3:1, ale zase našimi nedůslednostmi jsme si to bohužel trošku protáhly, ale my máme rády ty vyhrocené koncovky, takže proč si nezahrát tie-break, který zase otočíme. Na začátku jsme prohrávaly, ale naštěstí jsme se semkly a tu koncovku už jsme měly ve svých rukou, za což jsem neskutečně ráda.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Za mě dnes nesmírně těžké a dramatické utkání, které jsme si my zkomplikovali ve druhém setu vlastním nedůrazem. Na druhou stranu jsme se vrátili do zápasu, což je pro nás nesmírně důležité. V tie-breaku jsme prohrávali o čtyři body, ale prostě vydřeli jsme si to a tie-break jsme otočili, takže to musím hodnotit zvlášť jako zápas v zápase. To bylo fantastické. Na druhou stranu musím holky moc pochválit, my sice byli nedůrazní a nedohráli jsme si třetí set, ale nepoložili jsme se a bojovali jsme dále. Po smolně prohraném třetím setu jsme se dokázali do zápasu vrátit a nakonec výsledek zvrátit v náš prospěch.“
Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Gratuluji Ostravě k vítězství, dnes to bylo utkání jako na houpačce, škoda prohrané koncovky prvního setu, který jsme dobře začaly a vedly jsme. Ostrava si ale může říct totéž ve třetím setu, kde jsme to zázračně otočily při podání Zuzy a dotáhly jsme to do vítězného konce a pak už to bylo hodně o chybách ve čtvrtém setu i tie-breaku. Byl to ale velmi bojovný zápas z obou stran.“
Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Blahopřeji Ostravě k vítězství, protože to bylo nesmírně dlouhé, dramatické a těžké utkání pro obě strany. My vezeme dost, ale zároveň i málo (bodů, pozn.red.), protože jsme dílem štěstí, náhody a snad i velmi kvalitního servisu Zuzky Žákové dokázali uhrát set, který téměř vyhrát nejde a tak, jak jsme to v tom třetím setu zvládli, tak jsme bohužel nezvládli vedení v pátém setu. Tam jsme vedli 6:2 a poté ještě v konci 11:9. Ta utkání v počátcích sezony bych hodnotil tak, že velmi dobré výkony střídají řady chyb, a to na obou stranách. Chci pevně věřit tomu, že se to bude stabilizovat a ty výkony s těmi chybami nebudou.“

V úvodu prvního setu bylo nejprve vyrovnáno (2:2), poté šel do vedení Olymp, který šňůrou šesti bodů vedl 8:2. Ostrava ale započala stíhací jízdu a dotáhla skóre na 8:9 z pohledu domácích. O chvíli později, když domácí kapitánka zapsala eso, bylo srovnáno 10:10. Poté to byla přetahovaná o body, mírný náskok držel Olymp (13:11, 16:14). Ostrava ale stačila dorovnat (17:17). Poté šly do vedení domácí hráčky (20:18), brzy ale bylo srovnáno (nejprve 21:21, pak 22:22). Třemi body v řadě na konto Ostravy byl set ukončen a zvítězily domácí hráčky 25:22.
Druhý set nabídl přetahovanou o každý bod a skóre se přelévalo ze strany na stranu. Ostrava vedla 3:2, poté Olymp 6:5 a 7:6. Hosté tento náskok dokázali navýšit až na sedm bodů, když vedli 14:7. Pohodlný náskok si svěřenkyně trenéra Mitáče držely i v dalším průběhu setu (18:12, 20:14). V koncovce stihly domácí hráčky ještě snížit, přesto prohrály 25:20.
Třetí set nabídl vyrovnaný úvod, poté si Ostrava držela mírný náskok na soupeře (7:5, 10:8). Ostrava měla pětibodový náskok za stavu 14:9, šestibodový za stavu 18:12. Do koncovky už šly domácí hráčky s náskokem osmi bodů (20:12). Když jedličková bodovým blokem zvyšovala na 23:14 pro domácí, málokdo věřil ve zvrat. Pražské hráčky však neuvěřitelnou šňůrou jedenácti bodů v řadě přetavily své úsilí ve vítězství v setu. Domácím hráčkám se opravdu nedařilo a podlehly v setu 25:23.
Na úvod čtvrté sady dvakrát bodovala Brancuská a hosté vedli 2:0, Ostrava ale rychle otočila na 3:2. Poté bodovaly oba celky a skóre bylo víceméně vyrovnané (4:4, 7:7). Ostrava pak soupeři unikla a vedla 12:7, Olymp dokázal manko smazat a srovnal na 12:12, později dokonce vedl 13:12. Velmi vyrovnaný byl i další průběh utkání. Žádný ze soupeřů si nevypracoval výrazný náskok (15:15, 17:16 vedla Ostrava, pak 17:17 srovnáno). Do koncovky šly domácí volejbalistky za stavu 20:17, hosté již nebodovali a Ostrava osmi body v řadě poslala set do vítězného konce. Bylo tedy srovnáno 2:2 na sety a o vítězi musel rozhodnout tie-break.
Do tie-breaku lépe vstoupily hráčky Olympu, které vedly 3:0 a poté 6:2. Ostrava ale čtyři body smazala a srovnala na 6:6. Strany se naposledy střídaly za stavu 8:6 pro Olymp. Ten vedl i nadále 10:7, Ostrava srovnala na 11:11. Poté šla Ostrava zásluhou esa Hadáčkové do vedení 12:11. Srovnáno bylo na 12:12, když domácí kapitánka chybovala na útoku. Po útoku Jasečkové a chybě Brancuské byl stav 14:12 pro domácí. Set ukončila esem Kašparová, Ostrava zvítězila 15:12 a celkově utkání vyhrála 3:2 na sety.

Hráčkou utkání byla vyhlášena Fedora Jakuškina.

Autor: Radek Karnufek