Facebook icon
YouTube icon

3. část soutěže - finálový turnaj : 6. místo

Termín: 
Pátek, 18 Květen, 2018 - 16:00

Extraliga kadetky - 3. část soutěže - finálový turnaj - skupina 1

Kadetky skončily na Mistrovství republiky na 6. místě

Brno, ve dnech 18. - 20.5.2018

Finálového turnaje extraligy kadetek se zúčastnila tato družstva:
Skupina F1:
TJ Sokol Šternberk
PVK Olymp Praha
TJ Ostrava

Skupina F2:
Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka Brno
Volejbal Plzeň
TJ Sokol Frýdek – Místek

Příprava na toto finále začala ihned po 3. kole, které bylo odehráno v Olomouci o víkendu 5. – 6. 5. 2018. V přípravě jsme se zaměřili především na obranu, kdy jsme pilovali seskupování bloků, jejich přemisťování a správné časování výskoku. V této herní činnosti mají děvčata stále velké rezervy, a proto to byl jeden ze základních herních prvků, na který jsme kladli důraz. Dále jsme nacvičovali ostatní herní činnosti ať je to podání do jednotlivých zón, smeč „po lajně“, zálivky a samozřejmě jsme neopomněli děvčata stále fyzicky držet na výši. Při hře ve všech třech finálových zápasech se nám tréninková dřina vrátila v podobě bodových míčů. Zvláště jsme udrželi na síti výborné smečařky soupeřů, které „si vylámaly zuby“ na našich blocích. Konečně naše hráčky pochopily, že správně provedený blok je obrovská zbraň, která dokáže soupeře srazit na kolena. Škoda jen, že děvčata v rozhodujících momentech každého zápasu nedokázala udržet bodový náskok a chybami vždy set v závěru ztratila.
Ještě chci zmínit, že tento celek našich kadetek jsem poznal v listopadu 2017 a jejich výkonnost do dnešních dnů se obrovsky zvedla. Klobouk dolů před prací trenérů Martiny Prchalové a Kamila Boštíka!  Zároveň velká pochvala samotným hráčkám!  Na tréninku poctivě pracovaly a zároveň vydržely u „šestkového“ volejbalu, kterému daly přednost před beach volejbalem a podřídily se kolektivu a samotné přípravě na všechny předešlé turnaje vč. finále.

Nechtěl bych, aby to vypadalo jako stěžování si. Ale upozornit na způsob zajištění a průběh finálového turnaje extraligy kadetek, kdy se rozhoduje o vítězi celé soutěže, považuji za nutné.
Chtěl bych zmínit malý problém, který vznikl před samotným finálovým turnajem. Pár dní před začátkem oznámil organizátor finálového turnaje ( Brno ), že ubytování nemáme zajištěné. Co k tomuto dodat? Každý ať si domyslí sám, proč toto ze strany pořadatele nebylo zajištěno, když termín byl znám dostatečně dlouho před vlastním turnajem. Po našich urgencích nám bylo oznámeno dva dny před turnajem, že ubytování tedy máme zajištěno v jednom ubytovacím zařízení. Ovšem opomněli zmínit, že mají volno jen pro tři hráče a to ještě ze soboty na neděli. Hrálo se již v pátek…. K tomu snad není již co dodávat vůbec.
Dále bych chtěl zmínit, jak bylo přistupováno k oznámení o hodině utkání, které se mělo hrát druhý den - v sobotu. Po několika dotazech nám byla konečně zmíněna hodina našeho utkání. Ovšem už dotyčný zástupce organizátora nezmínil, že se hraje v jiné hale vzdálené cca 20 min. autem. Toto jsme se dozvěděli až od trenérek TJ Sokolu Frýdku, když jsme si pro jistotu ověřovali, zda hodina zápasu je pravdivá.
Před samotným sobotním utkáním nebyl na stolku záznamový lístek o postavení základní šestky. Po dotazu zda někde není, nám bylo sděleno p. Novákem, že to není jejich povinností. Samozřejmě, že není, ale pokud tyto lístky byly pro všechny účastníky turnaje…. Nějak to celé dokresluje situaci o „starostlivosti“ pořádajícího oddílu k hladkému průběhu celého turnaje popř. jak se říká “házení klacků pod nohy“ našemu kolektivu kadetek. Až moc náhod ze strany pořádajícího oddílu.
Ať nezmiňuji jen negativní poznatky, chtěl bych říci, že obě sportovní haly byly ve výborném stavu. Delegovaní rozhodčí odvedli dobrou práci a utkání vedli velmi dobře a profesionálně. Večeře zajištěná pořádajícím oddílem byla také v pořádku a chutná.
Ubytování jsme si zajistili sami den před příjezdem a to bez problému. Dojezd do haly byl do 15 minut.

Naše hráčky, které se zúčastnily turnaje: Boštíková Hana (náhra), Výtisková Eliška (náhra), Žarnovická Klára (smeč),  Ruszová Anna (blok), Vaňková Barbora (blok), Klímová Alice (univerzál), Faltínová Anežka (smeč), Poláchová Ivana (blok), libera Jošková Monika a Šťastná Ema, Makovcová Marie (univerzál), Hepová Michaela (smeč), Kundlová Kateřina (univerzál), Pavlíčková Tereza (smeč).

Utkání první:
Místo: Hala Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka, ul. Botanická.
Termín: 18.5.2018
TJ Sokol Šternberk – TJ Ostrava   3:0 (24,20,12)
Rozhodčí utkání: V. Bárková a T. Ostranská
Trenér TJ Ostrava: Martina Prchalová, asistent Kamil Boštík
Trenér TJ Sokol Šternberk: Drešl J., Tobiášová A.

Naše děvčata začala první set velmi dobře a čtrnáctidenní tréninkový drill herních činností se projevil v herní pohodě. Hráčky hrály s obrovským elánem a chutí po vítězství. Po celý set jsme vedli a nepustili soupeře k herní pohodě. Naše bloky byly vždy na správném místě a smečařky soupeře byly tím pádem v útlumu. Vedli jsme až do stavu 19:16. Pak jsme udělali pár chyb a soupeř srovnal na 19:19. První oddechový čas byl tu. Druhý za stavu 24:25. Po další naší chybě jsme set nezvládli a prohráli jej za 30 minut. Nicméně děvčata poznala, že se Šternberkem se dá hrát a můžeme jej porazit.
Druhý set byl obdobou s tím rozdílem, že celou dobu vedl soupeř. Do stavu 18:19 jsme se o každý bod přetahovali. Od 19 bodu nám hráčky Šternberku utekly a za stavu 20:25 utkání skončilo po 25 minutách. Na naší straně nepomohlo střídání ani oddechový čas.
Třetí set nám nevyšel a soupeř nás přehrál ve všech herních činnostech. Nepomohlo trojí střídání ani oddechové časy. Děvčatům prostě tento set doslova prolétl mezi prsty.
Celé utkání skončilo za 78 minut. Naše děvčata, kromě třetího setu, který se jim prostě nepovedl, odehrála velmi dobré utkání. Zasloužily si Šternberk opravdu porazit. Hrály kolektivně a byla radost, i přes drobné chyby, se na ně dívat. Utkání prožívaly a hrály obětavě.  Nechci vyzdvihovat jen některé hráčky, protože bojovaly opravdu jako jedna za druhou. Dodržovaly vykrývání, bloky, útok se dařil, podání bylo také kvalitní. Nebýt vždy v závěru prvního a druhého setu zaváhání, bylo by první překvapení turnaje na světě. Škoda. Příště je přehrajeme. Věřím v toto družstvo a oba trenéry.


Utkání druhé:
Místo: Hala Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka, ul. Botanická.
Termín: 18.5.2018
PVK Olymp Praha - TJ Ostrava Olymp - Ostrava   3:1 (-22,19,12,22)
Trenér TJ Ostrava: Martina Prchalová, asistent Kamil Boštík
První set začala naše děvčata opět s obrovským elánem a opět dodržovala správně veškeré herní činnosti. Brzy jsme si vytvořili velký náskok až do stavu 18:11. Poté nás soupeř bod po bodu dotahoval  až na 19:18, kdy jsme oddechovali a druhý oddech přišel za stavu 24:22. Poté jsme set  ukončili a za 25 minut jej vyhráli. Druhý set nám Olymp bodově trochu utekl, ale vždy jsme jej dotáhli. Za stavu 16:21 pro Olymp jsme ještě stačili soupeře dotáhnout na 18:21 a 19:24 ale set byl ukončen opět za 25 minut za stavu 19:25. Třetí set jsme nezvládli a soupeř nám opravdu hodně bodově odskočil. Tento set byl jednoznačnou záležitostí Olympu. Čtvrtý set začal dobře. Holky hrály dobře a o vedení se opět přetahovaly s Olympem. Za stavu 18:18 nám soupeř utekl na rozdíl dvou bodů a tento rozdíl vydržel až do stavu 22:24. Poté Olymp zakončil set bodem navíc a bylo o celém zápase rozhodnuto. Celé utkání trvalo 94 minut.
Naše volejbalistky se nemusí za svůj výkon vůbec stydět. Odehrály dva velmi dobré zápasy!  
Chtěl bych pochválit všechny hráčky, které byly na hřišti a zvláště pak libero Emu Šťastnou, která podala v obou zápasech obětavý výkon, a moc se jí dařilo. Nechci tím říci, že ostatní ne. Všichni zahráli velmi dobře a hlavně nechali na hřišti poslední zbytky sil. Patří jim všem obrovská pochvala! Volejbal je kolektivní hra a děvčata ukázala, že je tomu tak opravdu. Máme z nich velkou radost.
Obrovský dík patří všem vč. naší lavičky! Naše lavička prostě žila utkáním a tak hlasitě povzbuzovala, že nebylo kolikrát slyšet ani hvizd rozhodčích. Na závěr byly i slzy. To když si všechny hráčky uvědomily, že stačilo tak málo a obě utkání mohly skončit vítězstvím a tím pádem jim opravdu lepší umístění uteklo o vlásek.

Napsal: Jiří Záveský

17.5.2018, 18:00 Olymp - Šternberk      0:3 (-12,-26,-17)  
18.5.2018, 13:00 Šternberk - Ostrava    3:0 (24,20,12)
18.5.2018, 18:00 Olymp - Ostrava         3:1 (-22,19,12,22)

o 5. místo
Ostrava - Frýdek-Místek  2:3  (-18,15,20,-17,-13)

Hala: Stará hala Vodova, NH Botanická        

Rozpis utkání a tabulka soutěže - finálový turnaj - skupina 2
Rozpis utkání a tabulka soutěže - finálový turnaj - play-off