Facebook icon
YouTube icon

Pohled hráčky, posléze trenérky na vývoj mladých volejbalistek v Ostravě (26.10.2017)

Mají to dívky ve špičkovém sportu jednoduché? Tuto otázku jsem položila Martině Prchalové, která je již druhým rokem trenérkou extraligy kadetek volejbalového týmu TJ Ostrava a věnuje se sportu naplno. „Začala jsem hrát na základní škole, protože jsem navštěvovala tréninky se svým otcem a tak mě to chytlo, že jsem vyměnila atletiku za volejbal, “usměvavě vypravuje o svých prvopočátcích paní Prchalová. Na druhém stupni si všiml její výšky a talentu pán inženýr Ivo Žolnerčík, tehdejší trenér žen, a i když do svých 42 let aktivně soutěžila, svůj časově náročný život by neměnila.

Jak poznáte talent u čtrnácti a patnáctiletých kadetek? Je sport pro tak mladé dívenky jednoduchý?
Jakýkoliv sport je o vůli a snaze se posouvat dopředu. Já za nejdůležitější pokládám technické vybavení a předvídavost pohybu každé hráčky. Samozřejmě k tomu patří výška a talent k všestrannému sportu jako je třeba atletika. Veškerá aktivita musí dělat radost a bavit, tím je zaručen úspěch.

Jak přistupujete k mladým dívkám, které chtějí pokračovat? Je návaznost na juniorky a dospělé ženy složitá?
Snažím se jim pomáhat a podporovat je. Pozornost si v týmu zaslouží každá. V kolektivu se objevují hráčky, které jsou výkonnostně výše, a vnímá to celá skupina. Mimo výšky a osobních schopností to hodně záleží i na rodičích. Musí se přizpůsobit daným tréninkům a taky dnům, kdy se soutěží a časově se podle toho zařídit. Je štěstí, že volejbal není drahý sport. Kromě kvalitní obuvi a malých příspěvků na halu, posilovnu, masáže či regeneraci se nic víc platit nemusí. Kluby nabízejí sociální úlevy i pro děti nižších společenských tříd.

Jak nahrazujete chybějící hráčky, které během roku přejdou nebo odejdou z týmu?
Často se nám stává, že přijmeme starší nadané žačky nebo pak oslovíme kadetky z jiných klubů v okolí jako například Kopřivnice nebo třeba Bílovec atd. Většinou ale kadetky končí z důvodu, že jsou výkonnostně slabé a nemají na to se udržet na úrovni, která se vyžaduje. Také nemohu opomenout na to, že některé dívky konči kvůli škole a jiné zase třeba z důvodu zranění, které je odradí ve sportu pak pokračovat. Jsou i dívky, které zvládají hrát za kadetky a zároveň i za juniorky.

Nové období začíná a určitě nastaly nějaké změny. Co vás nového čeká tento rok?
Vzhledem k tomu, že máme dvě utkání nevítězně za sebou, tak vás mohu seznámit s novým systémem utkání pro tento rok. Jsou dvě skupiny kadetek A-Čechy a B-Morava. Loni soutěžili tzv. každý s každým, A a B, a pak přišlo rozdělení. První tři z A se sloučili s prvními třemi z B a mezi sebou hráli. Letos je to jiné. První kolo hraje opět každý s každým, ale pak se hrají tři turnaje ve 3 skupinách po 4 družstvech, kde někdo sestupuje, jiný postupuje. Pořadí do skupin určuje první část, dle umístění.

Jaké procento kadetek se dostane na profesionální úroveň? Můžete se pochlubit nějakou dívenkou, o které si myslíte, že se o ní uslyší?
Netroufám si uvést procento úspěšnosti, ale není to moc, určitě pod deset procent. Myslím si, že jméno Klára Žarnovická bude jednou známé. Kromě výšky, talentu, skvělých reakcí hodně chce a věnuje se volejbalu i mimo tréninky. Obětuje pro sport hodně času. I když přišla před necelými třemi roky, rychle se učí a dnes patří v týmu mezi nejlepší. Postoupila ze starších žaček.

Autor: Ing. Lada Kutějová